Napätie, nadávky, protesty. Spor taxikárov a Uberu sa vyostruje

Napätie, nadávky, protesty. Spor taxikárov a Uberu sa vyostruje

BRATISLAVA / V Bratislave sa vyostruje napätá situácia medzi registrovanými taxikármi a vodičmi spoločnosti Uber. Oficiálne registrovaní taxikári protestujú, oblepujú či blokujú autá Uberu, pričom často dochádza k slovným prestrelkám. Podľa Ministerstva dopravy sú takzvaní "uberáci " tiež taxikármi a preto by mali podľa zákona spĺňať rovnaké podmienky ako ostatní. Spoločnosť Uber to však vidí inak.

Najskôr nálepky, neskôr vyhrotená situácia. Takto sa vyostruje napätie medzi bratislavskými taxikármi a takzvanými "uberákmi".

Ide o vodičov, ktorí vozia ľudí na základe oveľa jednoduchších podmienok než taxikári.

Štrajk

Viacere bratislavské taxislužby sa spojili v štrajku proti uberákom. V pohotovosti bola aj polícia. I keď mesto žiadosť o oficiálny protest taxikárom zamietlo, takmer stovka z nich tento týždeň blokovala cestu s tým, že podľa nich išlo len o hromadnejšie stretnutie.

"Taxislužbou je podľa zákona o cestnej doprave akákoľvek preprava osôb za odplatu, a to vozidlami s maximálnou obsaditeľnosťou do deväť osôb vrátane vodiča," uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby.

Zákaz Uberu

Spoločnosť Uber označenie, že ide o taxislužbu odmieta. Sami sa vidia ako doplnok mestskej hromadnej dopravy. "Ako technologická platforma spájame v Bratislave ľudí ponúkajúcich služby s ľuďmi, ktorí majú záujem prepraviť sa - systém veľmi podobný Amazonu, eBay a ostatným. Uber funguje plne legálne, v súlade s direktívou EÚ o zabezpečovaní služieb v informačnej spoločnosti z roku 2000," uviedla hovorkyňa spoločnosti Uber Miroslava Jožová.

Uber funguje vo viac ako 500 mestách na celom svete. Ide o istý typ startupu .Tak ako sa množia krajiny a mestá, v ktorých Uber funguje, či už regulovaný legislatívou alebo nie, tak sa tiež množia aj mesta, kde uber bojkotujú. V Maďarsku ho napríklad vláda zatrhla úplne. Vyhrotenú situáciu medzi taxikármi a vodičmi Uberu stále rieši aj magistrát Prahy a Brna.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:20 NAJLEPŠIE POČASIE
05:25 Noviny TV JOJ
06:15 RANNÉ NOVINY
05:30 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Panelák VIII.
05:00 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:20 POLICAJTI V AKCII
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
05:50 Příšerákovi
07:35 Můj kamarád delfín
09:15 Zůstaň nablízku