Oblačno
26°
Bratislava
Tadeáš
25.6.2024
Šéf tímu Gorila: Množstvo informácií zo spisu sa potvrdzuje
Zdielať na

Šéf tímu Gorila: Množstvo informácií zo spisu sa potvrdzuje

BRATISLAVA – Dokazovanie historickej korupcie je strašne komplikované a je prakticky nemožné niektoré veci dokázať. Po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom to uviedol Marek Gajdoš, vedúci tímu, ktorý päť rokov vyšetruje spis Gorila.

Ide o prepisy údajných rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Korupcia sa úspešne vyšetruje vtedy, keď je dokumentovaná on-line, uviedol vyšetrovateľ.

Množstvo informácií zo spisu sa podľa Gajdoša potvrdzuje, je to majoritné množstvo, ale sú také, čo sa nepotvrdzujú. V súčasnosti Gajdoš, ktorý odchádza do civilu, dáva dokopy výsledky doterajšieho dokazovania, ktoré chce odovzdať svojmu nástupcovi. Potom bude mať lepší prehľad, odpovedal vyšetrovateľ na otázku, ako by po piatich rokoch zhodnotil pravdivosť spisu.

Prezident Andrej Kiska si pozval Gajdoša, aby sa ho spýtal, prečo končí vo funkcii, vysvetlil prezidentov hovorca Roman Krpelan. Na budúci týždeň prijme Kiska policajného prezidenta Tibora Gašpara a potom sa chce vyjadriť k celému vyšetrovaniu Gorily.

 Vyšetrovateľ nechcel teraz hovoriť o dôvodoch svojho odchodu do civilu, a to vzhľadom na trestné oznámenie, ktoré podal prezident policajného zboru Tibor Gašpar.

 Ako sa vyvíjala Gorila

V súvislosti s dnešným stretnutím s prezidentom Kiskom Gajdoš uviedol, že hovorili spolu o historickom kontexte, ako sa kauza Gorila vyvíjala, nešlo sa do konkrétností.

Gajdoš si myslí, že by mal byť v tejto kauze vypočutý aj premiér Robert Fico, ktorého meno sa v spise spomína.

Špecializovaný tím na vyšetrovanie kauzy Gorila bol zriadený v januári 2012. Pri jeho zriadení bolo v tíme 12 policajtov. Postupne sa počet policajtov v tíme zvyšoval podľa požiadaviek vedúceho tímu až na dvadsať.

Vyšetrovanie celej kauzy by podľa Gašpara mohlo byť uzavreté začiatkom budúceho roku.

Aktualizované:

Premiér Robert Fico je pripravený kedykoľvek vypovedať v kauze Gorila. Predseda vlády sa tak vyjadril na dnešnom brífingu po tom, čo dnes prezident Andrej Kiska prijal Mareka Gajdoša, vedúceho tímu, ktorý päť rokov vyšetruje kauzu Gorila.

"Mne veľmi záleží na vyšetrení kauzy Gorila. Lebo to je privatizácia, provízie a kupovanie poslancov za druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Ak môžem akýmkoľvek spôsobom prispieť k objasneniu, som pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Dokonca som aj za zverejnenie vyšetrovacieho spisu, pokiaľ sa orgány pre takýto krok rozhodnú," povedal Fico.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy