V Medzilaborciach postavia novú škôlku pre deti zo znevýhodneného prostredia

V Medzilaborciach postavia novú škôlku pre deti zo znevýhodneného prostredia

MEDZILABORCE / Rodičia zo sociálne znevýhodnených komunít svoje deti do materskej školy zapíšu, no po pár dňoch ich tam prestanú vodiť. V Medzilaborciach preto chcú zriadiť materskú školu priamo v lokalite, kde tieto deti bývajú. Budú sa im venovať aj špeciálne vyškolení učitelia.

Materskú školu chce mesto zriadiť v priestoroch komunitného centra. Mesto zareagovalo na výzvu ministerstva vnútra na podporu výstavby materských škôl v obciach s prítomnosťou rómskych komunít.

"Je veľký rozdiel medzi deťmi, ktoré chodia do škôlky a ktoré nechodia. Hygienické návyky- nevedia, že si treba umývať ruky, že treba za sebou spláchnuť," vymenováva riaditeľka  MŠ Duchničova Dana Hermanová.

Problém v rodičoch

Deti, ktoré nechodia do škôlky, nevedia správne držať v ruke ceruzku. Majú často problém aj v komunikácii.

V meste je asi 75 detí vo veku od 3 do 6 rokov z rodín z rómskych komunít. Podľa slov riaditeľky jednej z materských škôl v meste, máloktoré z týchto detí do škôlky chodieva. Problém vidí vedenie mesta aj v rodičoch.

Jedno rómske dieťa

"Je to z titulu ich pohodlnosti, nevidia zmysel vo vzdelávaní, sami sa nevzdelávali, tak ani svoje deti k tomu nevedú," povedala vedúca organizačného odboru MSÚ Ivana Jakubíková.

"Našu škôlku navštevuje iba jedno rómske dieťa," hovorí riaditeľka. Povinná predškolská dochádzka na Slovensku je od piatich rokov. V novej škôlke sa deťom budú venovať aj špeciálne vyškolení pracovníci. Vedenie mesta verí, že práve poloha škôlky priamo v lokalite, kde väčšina z nich býva, zabezpečí to, že ich tam rodičia budú vodiť.

Téme sa venuje redaktorka Katarína Kleknerová:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:35 Profesionáli II.
20:30 Všetko čo mám rád
22:30 Všetko čo má Ander rád
19:05 Spravodlivosť v krvi X.
20:10 9-1-1 III.
20:55 Dr. House VII.
19:35 Arthur a Minimojovia
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
18:05 Nine
20:10 Poznáš muže svých snů
21:55 Hotel Artemis