Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Kuriózna nehoda na východe Slovenska. Šoféra prekvapili zubry na ceste
Zdielať na

Kuriózna nehoda na východe Slovenska. Šoféra prekvapili zubry na ceste

HOSTOVICE / Na severovýchode Slovenska zaznamenali prípad, keď osobnému autu skrížili cestu zubry. Stalo sa to poľskému vodičovi, ktorý podľa vlastných slov región dobre nepozná a zubra videl prvýkrát. Nie je to jediný prípad. Predošlá zrážka spôsobila, že zranený zubor sa už do voľnej prírody nikdy nevráti.

Muž smeroval do obce Hostovice, keď mu cestu skrížili zubry. "Išiel som autom a bol to pre mňa šok, keď som zbadal zubry. Viem, že je to nebezpečné. Sú ťažšie ako srnka či medveď," povedal šofér Zbyšek.

Bez označenia

Zbyšek hovorí, že región nepozná a majestátne zvieratá ho prekvapili. "Nebolo tam žiadne označenie, že si vodiči majú dať pozor.  Prvýkrát som videl na vlastné oči zubra, ako tam stál," opisuje.

Národný park Poloniny je jediným miestom na Slovensku, kde zubry žijú vo voľnej prírode.

Imobilizácia a ošetrenie

Horšie dopadol iný vodič. Zrážke so zubrom zabrániť nedokázal. Zranené zviera museli imobilizovať a ošetriť.

"Už dávno tam mohla byť osadená značka. Tam by malo prebehnúť konanie medzi miestnym úradom, okresným dopravným inšpektorátom, na základe toho sa osádzajú značky," vysvetľuje dopravný konzultant Maroš Palesch.

Zlý zdravotný stav

Zubor Matúš bude mať v októbri štyri roky. Po zrážke s autom je jeho zdravotný stav taký, že do voľnej prírody sa už zrejme nebude môcť vrátiť.

"Možno ešte v letných mesiacoch by prežil, ale zimu by nezvládol s takýchto podmienkach. Uhynie, nebol by schopný sa aklimatizovať a nie je schopný v dôsledku zranenia fungovať naďalej vo voľnej prírode," vysvetľuje veterinár Vladislav Juško.

Reportáž o zubroch spracovala redaktorka Jana Veľasová:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy