Oblačno
20°
Bratislava
Anabela
20.8.2022
Prezident Kiska poverí zostavením vlády Fica, Kotlebu ignoruje
Zdielať na

Prezident Kiska poverí zostavením vlády Fica, Kotlebu ignoruje

BRATISLAVA / Slovenský prezident Andrej Kiska sa v pondelok dopoludnia vyjadril k výsledkom volieb. Postupne si pozval na stretnutie do Prezidentského paláca lídrov väčšiny strán. Mariána Kotlebu nepozval. Robert Fico sa stretnutia nezúčastní, pretože je na summite v Bruseli.

"Myslím, že nikto nebude tvrdiť, že nebol výsledkami volieb prekvapený. Máme tu iné výsledky, než ich predpokladala tiež väčšina samotných politických strán. Máme tu hneď niekoľko nových strán v parlamente. A budeme mať v parlamente aj radikálny politický extrémizmus v rovnošatách," uviedol Andrej Kiska.

"Celkovo v sobotu voliči rozhodli tak, že vznikla komplikovaná situácia," dodal Kiska. Podľa neho je tu viacero deliacich čiar medzi zvolenými politickými stranami. "Niektoré nie je možné prekonať, ani by to nebolo správne. A niektoré nebude jednoduché prekonať, hoci to bude zrejme nevyhnutné. Zvolení predstavitelia parlamentných strán si s touto situáciou budú musieť poradiť," dodal.

Kotlebu vynechal

Kiska v pondelok a v utorok ráno postupne prijme predsedov zvolených politických strán. S výnimkou Mariána Kotlebu, aby zistil, ako vidia možnosť poskladať stabilnú väčšinu za zmysluplným programovým vyhlásením.

"Pretože situácia je komplikovaná, považujem za správne postupovať systematicky. Chcem postupovať tak, aby sme krok za krokom postupne zistili - potvrdili alebo vylúčili, aké možnosti sú a aké možnosti nie sú," uviedol v príhovore Kiska.

Vládu skúsi zostaviť Fico

Kiska je rozhodnutý poveriť zostavením vlády predsedu Smeru-SD Roberta Fica. "Budem s ním diskutovať aj o termínoch tohto poverenia," uviedol Kiska.

Kiska na záver svojho vystúpenia apeloval na lídrov strán a dúfa, že sú si vedomí toho, čo im odkázali voliči.

"Osobne si myslím, že už nejaký čas a vo viacerých voľbách po sebe odkazujú, že potrebujeme u nás dramaticky zvýšiť dôveru občanov v štát. Myslím, že tento raz to voliči odkázali tak nahlas a tak zreteľne, že sa to nedá prepočuť," uviedol Kiska.

Voľby ako protest

Ľudia podľa Kisku očakávajú, že hodnoty, o ktorých politici radi hovoria, prinesú konkrétne výsledky pre ich každodenný život.

"Rovnako si nemyslím, že by sme mali byť po týchto voľbách nejako osobitne uhranutí jedným menom politika alebo jednou stranou, ktorá sa dostala do parlamentu. To, čo potrebujeme, je vláda, ale aj opozícia, ktoré presvedčia ľudí, že nemusia chodiť k voľbám čoraz viac iba protestovať," dodal Kiska a pogratuloval jednotlivým stranám a kandidátom. 

V Prezidentskom paláci bola reportérka Mária Ölvedyová:

Súvisiace články

Najčítanejšie