Razia v ambulanciách. Polícia obvinila lekárov z poistných podvodov

04.03.2016 15:34 Noviny.sk Slovensko

Razia v ambulanciách. Polícia obvinila lekárov z poistných podvodov

ŽILINA/MARTIN / Lekári a poisťovací podvodníci v okolí Žiliny a Martina vyše roka uzatvárali desiatky poistných zmlúv na ľudí, ktorí o tom netušili. Následne si nechali vyplácať peniaze za fiktívne úrazy. Biznis im prekazili kriminalisti z Národnej kriminálnej agentúry.

V dvoch nemocniciach v Žilinskom kraji zasahovalo 67 policajtov. Pri razii prehľadávali ambulancie.
 
Policajti išli za jasným cieľom - zadržať dokumenty, ktoré usvedčujú súkromných, ale aj štátnych lekárov z poistných podvodov na nič netušiacich pacientoch.

"Vedenie nemocnice v súčasnosti nemá oficiálne informácie o tom, že ide o lekárov žilinskej Fakultnej nemocnice, preto sa zatiaľ nebudeme k tomuto prípadu vyjadrovať," vyhlásila hovorkyňa nemocnice Viera Jurčiová.

Veľké škody

Sofistikovaní podvodníci takto fungovali minimálne od roku 2013. Na poistných podvodoch si mali zarobiť státisíce eur.

"Konaním organizovanej skupiny, vznikla škoda veľkého rozsahu," informoval riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru Peter Hraško.

Lekársku chobotnicu podľa zistení TV JOJ mali zorganizovať dvaja muži s kriminálnou minulosťou - 45-ročný a 53-ročný Tibor a Eduard pochádzajúci z tohto regiónu. Získali kontakty na lekárov, ktorí s nimi mali spolupracovať, a to tak, že im dodávali osobné údaje pacientov zo svojich databáz.

Na nich potom uzavreli zmluvy na úrazové a životné poistenie v rôznych komerčných poisťovniach.

"Sa dohodli na dôslednom plánovaní a koordinácii od začiatku získať pre seba neoprávnený prospech a vylákaním finančnej hotovosti od poisťovní," informoval Hraško.

Po uzavretí poistiek mali rôzni lekári nezávisle od seba potvrdiť úrazy, ktoré sa nikdy nestali. Komerčné poisťovne na základe toho vyplácali poistné krytie.

"Vyšetrovateľ NAKA, ešte v máji minulého roku začal trestné stíhanie pre pokračovací, obzvlášť závažný zločin poisťovacieho podvodu, čiastočne dokonaný, čiastočne v štádiu pokusu," informoval Hraško.

Hrozba väzenia

Informácie TV JOJ hovoria tiež o tom, že pri razii okrem prehliadok ambulancií a domových prehliadok, policajti zadržali a obvinili 16 ľudí.

Dvanásti z nich sú lekári, ktorí sa na podvodoch mali podieľať. Tých vyšetrujú na slobode. Dvaja hlavní aktéri skončili vo vyšetrovacej väzbe.

"Hlavným organizátorom hrozí 10 až 15 rokov odňatia slobody," dodal Hraško.

Tým, že policajti rozbili túto chobotnicu, sa ešte vyšetrovanie z ďaleka nekončí. Je veľmi pravdepodobné, že už v najbližších dňoch vyjdú na povrch ďalšie podvodné poisťovacie zmluvy.

Pozrite si reportáž:

Zdieľaj článok na Facebooku

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:35 V SIEDMOM NEBI
23:00 Komando
01:00 Návrat do budúcnosti
20:35 22 minút
22:20 Životná šanca
00:40 DonT Stop
20:30 C.S.I.: Kriminálka New York
22:25 ŽREBOVANIE
22:40 Hannibal II.
22:00 Kúzlovanie
22:15 Agi Bagi
22:30 Badanamu
21:55 Hodinu nevíš
23:35 Velký draft
01:25 Mafiánovi