Oblačno
17°
Bratislava
Ela
24.5.2024
V zberných surovinách už nevyplácajú hotovosť. Zberači šrotu sa búria
Zdielať na

V zberných surovinách už nevyplácajú hotovosť. Zberači šrotu sa búria

BRATISLAVA, KOŠICE / V systéme výkupu šrotu nastali od nového roka prevratné zmeny. Zberači kovov sa búria a nadšení nie sú ani prevádzkovatelia zberných surovín. Do praxe sa totiž zaviedli bezhotovostné platby a zrážková daň. Všetci sa tak teraz snažia vymyslieť kľučky ako to obísť.

Kopy šrotu a peniaze. Po novom sa hotovosť do rúk ľudí, ktorí prídu predať kovový odpad už nedostane. Peniaze dostanú bezhotovostne na účet. Nové prísne pravidlá údajne platia z jediného dôvodu. V pozadí je vraj vysoká kriminalita, ktorá sa ukrýva v šrotárskom biznise.

"My nechceme aby mali ľudia problémy. My chceme, aby bol v tomto systéme poriadok. Aby sa v zberných surovinách nevykupoval kradnutý tovar. Je to principiálna záležitosť," uviedol minister životného prostredia Peter Žiga.

Koniec hotovosti

Po novom tak musia byť peniaze za šrot vyplatené na účet alebo prostredníctvom poštovej poukážky. Ešte predtým sa z celej sumy odvedie zrážková daň 19 percent.

"Na Slovensku ten výkup od tých fyzických osôb, tvorí dosť podstatnú časť celkového výkupu. Samozrejme, nízkopríjmové skupiny občanov, oni nemajú účty," dodal predseda Asociácie nezávislých spracovateľov druhotných surovín Juraj Hrivnák.

Špekulanti

Zberači šrotu hovoria o strate možnosti privyrobiť si. Niektorí už rezignovali, iní si vytvárajú zásoby a čakajú na lepšie časy.

Peniaze je však stále ešte možné vyplatiť na ruku. V praxi sa totiž objavili rôzne finty a kľučky. Už čoskoro sa preto očakáva plošný zákaz výkupu v hotovosti a bez výnimiek. Výnimky momentálne platia len u vybraných druhov kovových odpadov.

Súvisiace články