Slovensko podá žalobu pre kvóty na migrantov už tento týždeň

30.11.2015 09:25 Noviny.sk Slovensko

Slovensko podá žalobu pre kvóty na migrantov už tento týždeň

BRATISLAVA / Slovenská republiky podá žalobu pre kvóty na migrantov v priebehu tohto týždňa, vyhlásil predseda vlády Robert Fico. Informoval o tom aj svojich partnerov z Visegrádskej štvorky pred summitom EÚ-Turecko v Bruseli.

O tomto kroku sa predseda vlády plánuje rozprávať aj s novou poľskou premiérkou Beatou Szydlovou vo štvrtok v Prahe na schôdzke V4. Pred tým, v stredu, by sa touto otázkou mala zaoberať vláda.

"Veľmi pozorne sledujem vyjadrenie novej poľskej vlády, ako aj maďarskej vlády, že sú pripravení o týchto otázkach hovoriť,“ uviedol premiér. Maďarský parlament nedávno odobril takýto postup svojej vláde.

Naopak, český premiér Bohuslav Sobotka informoval, že Česko sa k žalobe nepripojí, pretože by to oslabilo jeho pozíciu v Európskej únii. Žalobu je možné podať najneskôr do 18. decembra.

Podanie žaloby na Súdny dvor v Luxemburgu predseda vlády oznámil deň po tom, čo ministri vnútra väčšinovým hlasovaním odsúhlasili prerozdelenie migrantov. Tí tento krok aj napriek nesúhlasu Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska schválili v utorok 22. septembra.

Podľa Fica toto rozhodnutie nemôže fungovať a odmieta ho zaviesť do praxe. Premiér v stredu 23. septembra uviedol, že si je vedomý, že sa vystavujeme procesu infringementu. Zároveň upozornil, že je tu vážny rozpor v principiálnej otázke o fungovaní EÚ či je možné prijímať takéto rozhodnutia "diktátom väčšiny“.

Právo na žalobu

Každý členský štát má právo napadnúť žalobou právny akt EÚ, o ktorom sa domnieva, že z hmotného alebo procesného hľadiska porušuje právo EÚ, vysvetlila vtedy pre agentúru SITA zástupkyňa SR pred súdmi EÚ Beatrix Ricziová.

Slovensko podá žalobu na Súdny dvor v Luxemburgu podľa čl. 263 Zmluvy o fungovaní EÚ. Slovensko už takto podalo štyri žaloby. Členské štáty bežne podávajú žaloby proti právnym aktom inštitúcie EÚ, ide o bežný postup, dodala.

Pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
08:10 Pošli ďalej
09:00 Zlato v garáži III.
09:35 Poklady z blšáku X.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
10:05 Klan - V dobrom aj v zlom
08:25 Petronela Jabĺčková
08:40 Barbapapa II.
08:45 Rapotáčik 3
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer