Oblačno
Bratislava
Blažej
3.2.2023
15 položiek druhého balíčka: Fico sľúbil aj príspevok na dovolenku
Zdielať na

15 položiek druhého balíčka: Fico sľúbil aj príspevok na dovolenku

BRATISLAVA / Nižšia daň na základné potraviny, príspevky na škôlky či lyžiarske kurzy. Aj to obsahuje druhý sociálny balíček, ktorého spustenie dnes oznámil premiér Robert Fico. Daňových poplatníkov vyjdu všetky sociálne balíčky približne miliardu eur.

Ako prvý pôjde podľa neho koncom augusta na rokovanie vlády návrh na zníženie dane z pridanej hodnoty na vybraný okruh základných potravín z 20 % na 10 %.

"Sme už vo finiši, zoznam precizujeme o konkrétne položky," povedal predseda vlády. V zozname by sa podľa neho malo nachádzať čerstvé mäso, mlieko, chlieb, či čerstvé ryby dochované na Slovensku.

... aj lyžiarske či materská

Koncom augusta by mala vláda podľa Fica rokovať aj o návrhu zákona o podpore najmenej rozvinutým okresom.

V krátkom čase by mala vláda predstaviť návrh na poskytovanie príspevku na školy v prírode a lyžiarske kurzy. Má ísť o príspevok na úhradu časti poplatku za pobyt žiakov piatych ročníkov základných škôl v škole v prírode na úrovni 100 eur, pobyt žiakov siedmych ročníkov základných škôl a študentov tretích ročníkov stredných škôl na lyžiarskych kurzoch v sume 150 eur.

Druhý sociálny balíček obsahuje aj návrh na zvýšenie materskej dávky zo súčasných 65 % na 70 % hrubej mzdy. Stúpnuť by mal aj príspevok na starostlivosť o dieťa, a to z 230 eur na 280 eur. Ide o príspevok na preplácanie nákladov na jasle, či škôlku, ktorý môžu rodičia dostávať do troch rokov veku dieťaťa.

Peniaze na zateplenie

Súčasťou druhého balíčka je aj podpora pri rozšírení kapacity materských škôl, ktorá bola už súčasťou prvého sociálneho balíka. "Bol by som rád, keby voľných miest pre deti bolo aspoň päťtisíc, šesťtisíc,“ uviedol Fico.

Vláda chce tiež pokračovať v zvyšovaní minimálnej mzdy, ktorá od začiatku tohto roka dosahuje 380 eur. Smer-SD tiež plánuje znížiť doplatky za lieky pre dôchodcov a zaviesť limit na doplatky za lieky pre deti do 6 rokov. Sociálne slabšie rodiny by mali získať nárok na pobyt v štátnych zariadeniach rezortov obrany a vnútra.

Pri úplnom zateplení rodinného domu by mali ľudia získať príspevok v sume 30 % nákladov na zateplenie, pričom maximálna suma na zateplenie má byť 6 tisíc eur. Ďalším opatrením je príspevok pre domácnosti na ekologické zdroje energie.

Má ísť o úhradu časti ceny pri kúpe fotovoltických panelov, veterných turbín, slnečných kolektorov, kotlov na biomasu a tepelných čerpadiel.

Účet? Spolu miliarda

Jedným z opatrení z druhého balíčka je fakturácia bez dane z pridanej hodnoty medzi dodávateľmi v stavebníctve.

Celý druhý balíček by mal podľa Fica stáť okolo 300 miliónov eur. Pre lepší výber daní štát podľa Fica získal okolo 1,6 miliardy eur. Prvý, druhý a pripravovaný tretí sociálny balíček by si mal pritom podľa premiéra vyžiadať spolu približne miliardu. "Tretí balík bude oznámený v decembri, veľmi dôležitý, s obrovským vplyvom na podporu hospodárstva a vytváranie pracovných miest," povedal Fico.

Viac v živom vstupe Márie Ölvedyovej z Novín o 12:00:

Súvisiace články

Najčítanejšie