Skoro jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Štát porušuje ľudské práva, keď neuznáva partnerstvá homosexuálov
Zdielať na

Štát porušuje ľudské práva, keď neuznáva partnerstvá homosexuálov

RÍM / Taliansko porušuje odmietavým postojom k partnerstvám osôb rovnakého pohlavia právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Konštatoval to Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu, ktorý súčasne vyzval Taliansko, aby partnerstvá osôb rovnakého pohlavia právne uznalo.

Stalo sa tak na základe žaloby troch homosexuálnych dvojíc, ktorým musí taliansky štát podľa verdiktu ESĽP uhradiť po päťtisíc eur odškodného a súdne trovy.

Sudcovia v rozhodnutí konštatovali, že aktuálna právna úprava v Taliansku poskytuje homosexuálom malú ochranu a nie je spoľahlivá.

Aj v niekoľkých obciach, kde existuje možnosť registrovaného partnerstva, má čisto symbolický charakter, informovala agentúra DPA.

Registrované partnerstvá

Práve Taliansko je jednou z mála členských krajín Európskej únie, v ktorej partnerstvá osôb rovnakého pohlavia nie sú právne akceptované. Súčasná vláda premiéra Mattea Renziho homosexuálne manželstvá nepodporí, avšak do konca tohto roka by chcela presadiť registrované partnerstvá.

Všetky podobné pokusy však doteraz stroskotali na odpore opozície, ako aj katolíckej cirkvi, ktorá má v krajine tradične silný vplyv, píše portál the Guardian. 

Slovensko

Odmietaním právneho uznania zväzkov párov rovnakého pohlavia aj Slovensko porušuje Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. V tlačovom vyhlásení to konštatuje Platforma mimovládnych organizácií Životné partnerstvo.

Odvoláva sa pritom na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa
ktorého Taliansko porušilo článok osem spomínaného dohovoru, v prípade troch talianskych párov rovnakého pohlavia, ktorým neumožnilo prístup k žiadnej forme právneho uznania ich partnerstva.

Krátko po referende o rodine, pripustil premiér Robert Fico zmenu zákonov pre ľudí, ktorí nie sú zosobášení. Hovoril konkrétne i o uľahčení života pre páry rovnakého pohlavia.

Politici pripustili, že by sa zákony predsa len mohli zmeniť:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy