Na Fica sa valí ďalšia vlna kritiky: pre druhý sociálny balíček

25.05.2015 08:07 Noviny.sk Slovensko

Na Fica sa valí ďalšia vlna kritiky: pre druhý sociálny balíček

BRATISLAVA / Na premiéra Roberta Fica sa od soboty valí vlna kritiky za to, že mal radšej zodpovedne látať verejný dlh, než rozdávať peniaze krátko pred voľbami.

Zvýšenie materskej, pokles cien základných potravín vďaka zníženej DPH, špeciálny program pre hladové doliny, rekreačné pobyty pre 20 tisíc sociálne slabších v štátnych zariadeniach celkom zdarma, alebo strop na doplatky za lieky, keď dôchodcovia za štvrťrok zaplatia maximálne 25 eur a najmenšie deti ešte menej.

"Pokiaľ sa bude vyberať ten najlacnejší liek z tej danej skupiny liekov, doplatok nesmie byť ročne vyšší za všetky lieky takéhoto charakteru ako štyrikrát osem, teda 32 eur," povedal v sobotu premiér.

Volebná korupcia

To, že obsah sociálneho balíčka zverejnil Fico 9 mesiacov pred voľbami, nie je podľa opozície žiadna náhoda. "Robert Fico míňa peniaze, ktoré nie sú jeho, sú to peniaze nás všetkých, aby mohol ďalej vládnuť v prospech svojich mecenášov a doslova na úkor budúcich generácií," myslí si bývalý minister financií Ivan Mikloš.

"Je to obyčajná volebná korupcia. Rozdáva teraz, keby aspoň zo svojho," hovorí predseda SaS Richard Sulík. "KDH považuje tento balíček za omrvinky pre slabších, narozdiel od poldruhamiliardového balíka za posledné roky pre istotných, širokých, vyvolených," tvrdí predseda KDH Ján Figeľ.

Skoro som odpadol

Kritikov opatrení Fico nešetril. "Som skoro odpadol, keď som počul kritiku z úst dvoch expertov z KDH Pata a Mata. Čo má opozícia iné tárať," povedal Fico.

Analytici sa zhodli, že mnohé opatrenia budú neefektívne a že 200 miliónov eur sa dalo využiť oveľa lepšie a zodpovednejšie. "Skôr na to, aby znížila verejný dlh a nie na to, aby rozdávala peniaze potenciálnym voličom," tvrdí analytik INEKO Peter Goliáš.

"S výnimkou zníženej DPH neprináša prakticky žiadne dlhodobé a systémové pozitívne zmeny, ide skôr len o rozdávanie peňazí," dodáva analytik INESS Richard Ďurana.

Navyše mnohé opatrenia vraj nie sú sociálne. "Napríklad príspevok na lyžiarsky kurz je čisto luxusná spotreba, ktorú vláda vôbec nemá prečo vykonávať," myslí si Ďurana.

Na tlačovej besede s Robertom Ficom sa bola pozrieť redaktorka Barbora Jánošová:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ-Barbora Jánošová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:45 Nové bývanie
13:50 Na chalupe
14:50 Bez servítky
13:35 Simpsonovci V.
14:05 Simpsonovci V.
14:35 Simpsonovci V.
13:15 Kutyil s.r.o. II.
13:55 Prvé oddelenie
14:20 Prvé oddelenie
13:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:15 Pat a Mat
13:15 Tygří oči
14:55 Štěstí jménem Lucky
16:35 Rivalky na hrazdě