Slováci zneužívajú záchranky, 6 z 10 výjazdov bolo zbytočných

09.03.2015 16:28 Noviny.sk Slovensko

Slováci zneužívajú záchranky, 6 z 10 výjazdov bolo zbytočných

BRATISLAVA / V šiestich z desiatich volaní na tiesňovú linku 155 nebol vlani potrebný výjazd záchranky. Záchranári minulý rok prijali takmer 1 274 000 hovorov. Za pacientom vyrazili v 515 tisíc prípadoch.

V porovnaní s rokom 2013 sa počet volaní mierne zvýšil. Volajúci často nakoniec potrebujú iba konzultáciu či odporúčanie.

"Dôvodom vysokého počtu volaní bez potrebného výjazdu je to, že väčšina ľudí stále nevie, k akým stavom si volať záchrannú zdravotnú službu," upozornil hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky Boris Chmel.

Urgentná starostlivosť

Je prirodzené, že zhodnotiť situáciu nie je vždy jednoduché, no je dôležité uvedomiť si, že záchranári zasahujú pri udalostiach, keď je náhle ohrozený ľudský život a zdravie, keď treba poskytnúť neodkladnú, urgentnú zdravotnú starostlivosť.

Nechodia ku chronickým stavom či zvýšeným teplotám a nesuplujú pohotovosti. V záchrankách totiž sedia odborníci na urgentnú medicínu a nie praktickí lekári.

Výnimočné nie sú ani zneužitia tiesňovej linky. Niektorí ľudia využívajú posádky ako taxíky, keď sa napríklad potrebujú dostať do nemocnice. Zavolajú k banalite, no vedia, čo majú do telefónu povedať, aby im operátor poslal pomoc.

"V praxi to potom vyzerá tak, že volajúci sa sťažuje na bolesť na hrudníku, no záchranári po príchode na miesto zistia, že sa reálne sťažuje iba na bolesti palca na nohe," uviedol Chmel.

Posádka, ktorá stratila čas takýmto výjazdom pritom mohla byť potrebná pri omnoho závažnejšom stave, keď je naozaj ohrozený ľudský život. Okrem zbytočných či zavádzajúcich telefonátov zaznamenali záchranári aj 3 500 prípadov, keď sa na nahlásenom mieste udalosti nikto nenachádzal.

Nevedomosť môže zabiť

Život môže zachrániť každý z nás poskytnutím prvej pomoci. Nevedomosť, strach či neochota pripravuje mnohých o šancu na prežitie do príchodu záchranárov.

Volajúci na tiesňovú linku by mal zostať s postihnutým do príchodu záchranky a nebáť sa podľa rád operátora poskytnúť prvú pomoc.

Najviac hovorov na linku 155 bolo tak ako po minulé roky na východnom Slovensku. Rekord drží Košický kraj, kde volalo vyše 200 tisíc ľudí.

Len o tisíc hovorov menej bolo v Prešovskom kraji. Najmenej hovorov mali v Trenčianskom kraji - 110 tisíc. Priemerný dojazdový čas záchranky na miesto bol 11,5 minúty.

Pozrite si reportáž Pavla Janiča:

Zdroj: noviny.sk, SITA, TV JOJ - Pavol Janič

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

15:45 IQ TAXI
16:30 POLICAJTI V AKCII
17:30 NOVINY
15:25 Profesionáli
16:20 Simpsonovci V.
16:50 Simpsonovci V.
15:05 Vražedné čísla IV.
16:00 Kosti IX.
17:00 Kosti IX.
15:50 Dážďovečky
16:00 Krtko
16:35 No, počkaj!
14:45 Moliere
16:55 Tanec s láskou
18:35 Přijímačky