Skoro jasno
18°
Bratislava
Lesana
5.5.2024
Minimálna mzda v Nemecku zlikviduje slovenských prepravcov, tvrdí Sulík
Zdielať na

Minimálna mzda v Nemecku zlikviduje slovenských prepravcov, tvrdí Sulík

BRATISLAVA / Nemecko podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka zneužilo inštitút minimálnej mzdy na uzavretie svojho trhu. Podľa lídra je to v rozpore s princípmi Európskej únie.

Nemecko požaduje od prepravcov, ktorých cieľová krajina je práve Nemecko, aby dostávali minimálnu mzdu stanovenú krajinou, t.j. 8,5 eura na hodinu. Z toho vyplýva, že pokiaľ slovenskí prepravcovia platiaci napríklad 3 eurá na hodinu, budú chcieť vyvážať tovar do Nemecka, budú musieť doplatiť aj rozdiel, ktorý požaduje náš najväčší odberateľ.

"Minimálnou mzdou sú priamo postihnutí slovenskí prepravcovia, a nie je ich málo, lebo Nemecko je najväčším obchodným partnerom Slovenska," povedal líder liberálov.

Nemecko minulý týždeň pozastavilo platnosť časti zákona o minimálnej mzde (vo výške 8,5 eura na hodinu) v prípade tranzitnej dopravy cez krajinu.

"Naďalej ale platí zákon ako celok a minimálna mzda pre zamestnancov transportných spoločností, ktoré do Nemecka vyvážajú alebo z Nemecka dovážajú," dodal Sulík.

Nemecko podľa neho navyše zaviedlo množstvo administratívnych bariér. SaS je všeobecne proti minimálnej mzde a v programe má jej zrušenie.

Zásah do slobody

Minimálna mzda je podľa liberálov tvrdý administratívny zásah do slobody dvoch subjektov a bráni vzniku pracovných miest, ktoré nie sú také produktívne, aby na minimálnu mzdu zarobili.

Expert SaS na dopravu a stavebníctvo Miroslav Ivan upozornil, že pre nemeckú minimálnu mzdu môžu mať slovenskí dopravcovia veľké ťažkosti a pre niektorých to môže byť likvidačné.

"Vodiči by sa možno aj tešili, 8,5 eura na hodinu nie je malá mzda, avšak v konečnom dôsledku strata zákaziek vedie k prepúšťaniu a zániku firiem. Okrem tohto zákona čaká na slovenských dopravcov veľa ďalších problémov vyplývajúcich z neho," uviedol Ivan.

Zamestnávatelia sú napríklad povinní mať povereného zástupcu so sídlom v Nemecku, ktorý poskytuje úradom informácie o plnení tohto zákona. K ďalším povinnostiam patrí vypĺňanie formulárov či nahlasovanie cesty vopred.

"Veľkým problémom je výška sankcií v prípade nedodržania tohto zákona," dodal Ivan.

Slovenských dopravcov podľa neho trápia aj administratívne bariéry a šikanovanie úradmi, pričom ich vyzval, aby im takéto prípady nahlasovali.

Sulík zaujal k minimálnej mzde v Nemecku jasné stanovisko:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy