Referendum sa blíži. Aliancia za rodinu vyťahuje kontroverzné témy

Referendum sa blíži. Aliancia za rodinu vyťahuje kontroverzné témy

BRATISLAVA / V súvislosti s referendom vytiahla Aliancia za rodinu aj tému detskej masturbácie. Aliancia spomína príručku svetovej zdravotníckej organizácie a tvrdí, že už deti v predškolskom veku poznajú slasti dotykov na vlastnom tele. Podľa psychológov je toto tvrdenie prehnané.

"V štandardoch sexuálnej výchovy World Health Organisation vo veku 0 až 4 roky sa majú deti informovať o užívaní príjemných pocitov pri dotýkaní sa svojho tela," začala s vysvetľovaním hovorkyňa aliancie za rodinu Anna Verešová.

V príručke WHO sa o detskej masturbácii naozaj hovorí. Podľa slov odborníkov však v inom kontexte, než ako to interpretuje Aliancia za rodinu.

"Príručka je len oporná, pomocná a ponúka len témy. Neponúka presné návody," tvrdí klinická psychologička Monika Longauerová.

"Tento materiál je pre metodikov, učiteľov. Nie je v tom zmysle, že ideme učiť deti dobre si zamasturbovať," dopĺňa Gabriel Bianchi z ústavu sociálnej komunikácie SAV.

Príručka má informovať pedagógov, že sa s detskou masturbáciou môžu stretnúť už do štyroch rokov.

Bežná a normálna

Podľa skúseností z praxe je detská masturbácia prirodzená. Učitelia v materských školách sa s ňou stretávajú pravidelne.

"Tým, že deti objavujú vlastné telo a aj pohlavné orgány, je to normálne, bežné," potvrdzuje zástupkyňa riaditeľa základnej a materskej školy Pvlína Bojnanská.

Deti si totiž často dotýkaním alebo trením intímnych miest odbúravajú napätie. "Alebo to robia zo zvedavosti, alebo sa jednoducho snažia získať nové informácie. Veľakrát to možno vidia v televízii alebo vo svojom okolí," vysvetľuje psychologička.

Vplyv na ďalší život

Po porade so psychológmi sa snažia pedagógovia odpútať dieťa od masturbácie hrou, aby svoju pozornosť upriamilo na inú činnosť.

Podľa odborníkov by zákaz masturbácie mohol mať oveľa horší vplyv na psychiku dieťa a jeho budúci sexuálny život v dospelosti. 

Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 Láska po anglicky
22:40 Sestry
01:05 Dom na konci ulice
20:25 IMT SMILE - VALEC
21:55 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
21:57 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH - EUROJACKPOT
20:55 Klamári III.
21:50 Taken - Posadnutý pomstou II.
22:45 18 ROKOV S TV JOJ
21:35 Krtko
22:05 Kúzlovanie
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:15 Dobrodruh Flynn
22:10 Rukojmí
23:55 REC