Polojasno
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Podnikateľ otvára v Bratislave zastupiteľský úrad separatistov
Zdielať na

Podnikateľ otvára v Bratislave zastupiteľský úrad separatistov

BRATISLAVA / Slovenský podnikateľ Marián Farkaš otvoril v Bratislave neoficiálne "zastúpenie" povstaleckej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, ktoré vyhlásili proruskí separatisti na východe Ukrajiny. Farkaš pre denník Sme uviedol, že zastúpenie funguje bez finančnej podpory Donecka alebo Ruska.

Hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí v reakcii uviedol, že Bratislava tieto takzvané republiky neuznáva.

Humanitárna pomoc

Hlavnou úlohou "zastúpenia Novorossije" je podľa Farkaša poskytovať humanitárnu pomoc oblastiam na východe Ukrajiny, kam už dve zásielky tohto druhu odoslali.

Podnikateľ súčasne pracuje pre slovensko-čínsku obchodnú komoru Sinaco, píše sme.sk.

Rozhlasovej stanici Hlas Ruska Farkaš povedal, že otvorenie zastupiteľského úradu bolo vyústením snahy o konsolidáciu a zmiernení dopadov ukrajinského konfliktu "zameraného na potláčanie základných ľudských práv a slobôd zo strany profašistickej kyjevskej junty".

Dodal, že okrem Ruska len Slováci pomohli humanitárnou pomocou občanom Doneckej a Luhanskej oblasti, ktorí našli útočisko v humanitárnych táboroch na území ruskej federácie.

Slovensko republiky neuznáva

"Slovenská republika neuznáva takzvané republiky na území Donbasu. V zmysle medzinárodného práva ich nemožno považovať za samostatné subjekty, preto nemá zmysel hovoriť ani o ich zastúpení či už na Slovensku alebo v inej krajine," reagoval na Farkašovu iniciatívu hovorca ministerstva zahraničia Peter Susko. Samozvané republiky neuznáva ani Kyjev ani západné krajiny.

Separatisické voľby

Na separatistickom východe Ukrajiny sa v nedeľu uskutočnili voľby, ktoré podľa očakávania potvrdili pozície doterajších povstaleckých vodcov Doneckej a Luhanskej republiky Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického.

Kyjev povstalecké voľby odmietol ako "frašku" a EÚ ich označila za prekážku pre mierový proces. Rusko naopak oznámilo, že výsledky volieb bude rešpektovať. VIAC ČÍTAJTE TU: Ukrajinskí separatisti si urobili vlastné voľby, vyhrali ich

Súvisiace články

Najčítanejšie správy