Skoro jasno
Bratislava
Gašpar
29.1.2022
Dostál na výbore napadol Fica i vládu, dôvodom je dlh Žiliny
Zdielať na
Slovensko

Dostál na výbore napadol Fica i vládu, dôvodom je dlh Žiliny

Zdroj: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA / Predseda OKS Ondrej Dostál podal v piatok podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií na začatie konania vo veci ochrany verejného záujmu. Podnet sa týka uznesenia vlády, ktorým umožnila Žiline zbaviť sa dlhu 17,5 milióna eur.

"Chceme mestu Žilina pomôcť. A tu sa ukazuje, aké je nevyhnutné spolupracovať, aké je nevyhnutné, aby primátor a predseda samosprávneho kraja mali napojenie na vládne štruktúry alebo štruktúry národnej rady," hovoril premiér na zasadnutí.

"Práve takéto prepojenie, že pán primátor je súčasne aj poslancom národnej rady, ale aj to, že sme spoločná politická štruktúra, umožnilo prijať takéto rozhodnutia, inak by tieto rozhodnutia boli prijímané veľmi ťažko," odôvodnil Fico odpustenie 17,5-miliónového dlhu Žiline za kórejskú dedinu v Krasňanoch.

Dostál výboru navrhuje, aby v rozhodnutí konštatoval, že schválením uznesenia Fico a ďalší členovia jeho vlády porušili všeobecné povinnosti a obmedzenia verejného funkcionára, ktoré im ukladá zákon a aby im výbor uložil pokutu vo výške ročného platu.

Verejný verzus osobný záujem

Dostál argumentuje, že podľa zákona "verejný funkcionár je povinný pri výkone svojej funkcie presadzovať a chrániť verejný záujem. Pri výkone svojej funkcie verejný funkcionár nesmie uprednostniť osobný záujem pred verejným záujmom".

Vzhľadom na Ficove existuje podľa Dostála vážne podozrenie, že premiér a ďalší členovia vlády uprednostnili osobný záujem.

"Tento osobný záujem môže spočívať v tom, že odpustenie dlhu mestu Žilina bude verejnosťou vnímané ako úspech primátora mesta Igora Chomu a môže zvýšiť jeho šance uspieť vo voľbách do orgánov samosprávy obcí, ktoré sa uskutočnia 15. novembra 2014 a v ktorých Igor Choma opätovne kandiduje za primátora mesta Žilina," vysvetlil Dostál.

Choma kandiduje v Žiline za vládny Smer-SD, ktorý zastupuje aj ako poslanec v národnej rade.

Súvisiace články

Najčítanejšie