Zatiahnuté
Bratislava
Marcel
20.4.2024
Ak Rusi zastavia Ukrajincom plyn, spustíme spätný tok
Zdielať na

Ak Rusi zastavia Ukrajincom plyn, spustíme spätný tok

RUSKÁ / Na Slovensku sa prepisuje história! Až doteraz sme si k nám dovážali plyn z Ruska. Časy sa však menia a my ho teraz práve naopak budeme vyvážať.

Starý plynovod robotníci prestrihli a prepojili s kompresorovou stanicou. Priemer potrubia je 70 centimetrov. Plynári postupovali tak, ako keby stavali úplne nový plynovod. Najprv teda do zeme vykopali ryhu a potom do nej vložili jednotlivé časti potrubia, ktoré pospájali.

Utajený režím

"Po ukončení zváračských prác kolegovia úspešne vykonali tlakové skúšky na prepojovacom potrubí. V prvej polovici augusta bude nasledovať prvé napustenie plynu a natlakovanie prepojovacieho plynovodu," tvrdí hovorca Eurostream Vahram Chuguryan.

Všetky práce prebiehali v utajenom režime. K strategickému objektu sa nemohli priblížiť ani dedinčania bývajúci neďaleko. Prísne bezpečnostné opatrenia súvisia aj s blízkosťou hranice s Ukrajinou.

Testovacia prevádzka

Slovenská strana hlási, že je už na spätný tok plynu po technickej stránke pripravená. Spustenie ostrej prevádzky závisí najmä od našich východných susedov.

"Spustenie testovacej prevádzky sa predpokladá v druhej polovici augusta, respektíve začiatkom septembra po vzájomnej dohode s ukrajinskou stranou," pokračuje Chuguryan.

Ukrajinci tak aj vďaka našej pomoci v prípade zastavenia dodávok plynu zo strany Ruska v zime nezamrznú. Ak budú platiť pošleme im toľko plynu, koľko sa do potrubia zmestí.

"Celková kapacita plynovodu Vojany bude 10 miliárd metrov kubických ročne," dodáva Chuguryan.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy