Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Ústava zabráni homosexuálnym manželstvám, nie partnerstvám, tvrdí Lipšic
Zdielať na

Ústava zabráni homosexuálnym manželstvám, nie partnerstvám, tvrdí Lipšic

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Podľa predsedu strany NOVA Daniela Lipšica zabráni definícia manželstva v ústave len tomu, že nebude možné prijať homosexuálne manželstvá, kým nebude ďalšia novela ústavy. Dodal však, že aj po súčasnej novelizácii ústavy, bude možné prijať registrované partnerstvá.

Podľa Daniela Lipšica bude možné postaviť registrované partnerstvá na úroveň manželstva s výnimkou toho, že nebudú môcť byť nazvané rovnako. Doplnil, že názov je dôležitý, keďže ide o symbolickú vec. 

Naša ústava sa môže podľa Lipšica zmeniť flexibilne. Stačí 90 hlasov. "Ak si niekto myslí, že keď o dvadsať rokov bude hroziť prijatie homosexuálneho manželstva, že sa nenájde 90 hlasov, tak ide o falošnú predstavu. Ak by o dvadsať rokov bola situácia, že by bola vôľa schváliť homosexuálne manželstvá, tak 76 alebo 90 hlasov je pomer, ktorý sa dá preklenúť pomerne ľahko," povedal Lipšic.

Ak si niekto podľa neho myslí, že sa uzavrel mier v tejto veci na 150 rokov, tak sa mýli. "Ide len o snahu prezentovať to takto," konštatoval Lipšic.

Spojenie muža a ženy

Podľa predsedu NOVA aj dnešná ústava chránila manželstvo muža a ženy. "Texty ústavy je treba interpretovať podľa toho, aký význam mali pojmy v čase ich prijatia. V roku 1992, keď sa prijímala naša ústava, pojem manželstvo nemal žiadnu inú interpretáciu ako tú, že ide o spojenie muža a ženy. Zákon, ktorý by zaviedol homosexuálne manželstvá by bol protiústavný už podľa dnešnej ústavy," zdôraznil.

V etických témach, ako sú otázky ochrany života, definície manželstva, rodiny, sexuálneho vzdelávania, by mali podľa Lipšica rozhodovať najmä občania v referendách. "Nemyslím si, že poslanci sú kvalifikovanejší ako iní občania," uviedol.

Podľa neho nie je problém, aby referendá boli zo zákona spojené s parlamentnými voľbami. Také referendá nebudú nič stáť. "Hlasy môže zrátať jedna komisia. V princípe budú aj úspešné, pretože bude vysoká účasť. Nie je teda problém nastaviť mechanizmus referenda, aby nič nestálo a bolo aj úspešné," povedal.

Platná od septembra

Novelu ústavy, ktorá zavádza zmeny v justícii a chráni manželstvo, schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky 4. júna. Právna norma, ktorú do národnej rady predložili vládny Smer-SD a opozičné KDH, okrem iného zavádza vetu: "Manželstvo je jedinečným zväzkom medzi mužom a ženou. SR manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru".

Novelu podporilo 102 zo 128 prítomných poslancov, 18 zákonodarcov bolo proti, traja sa zdržali, päť nehlasovalo. Za ústavnú zmenu hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru-SD a KDH, časť klubu OĽaNO, časť klubu SDKÚ-DS a Alojz Hlina. Proti boli všetci prítomní poslanci Mosta-Híd a SaS, Ján Mičovský (OĽaNO) a časť nezaradených poslancov. Novela nadobudne účinnosť od 1. septembra 2014.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy