Zatiahnuté
Bratislava
Vojtech
23.4.2024
Zastavte Harabina, vyzýva Fica Aliancia Fair-play
Zdielať na

Zastavte Harabina, vyzýva Fica Aliancia Fair-play

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Aliancia Fair-play spustila kampaň Pán premiér, zastavte Štefana Harabina, aby zabránila opätovnému zvoleniu Harabina za predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Informovala o tom na tlačovej konferencii v Bratislave programová riaditeľka aliancie Zuzana Wienk. Podľa Wienk totiž Harabin nemôže byť opätovne zvolený bez hlasov nominantov strany Smer-SD v súdnej rade.

Symbol chorého súdnictva

Základom kampane je otvorený list predsedovi vlády Robertovi Ficovi. "Chceme aby zaznel občiansky hlas pred voľbou predsedu najvyššieho súdu a súdnej rady," povedala Wienk. Harabin sa podľa nej stal symbolom chorého súdnictva na Slovensku.

Cieľom kampane, ktorá bude hlavne na sociálnych sieťach, je dať predsedovi vlády najavo občiansku nespokojnosť s opätovnou kandidatúrou Štefana Harabina.

Využite svoju váhu

"Pán premiér, využite teraz váhu svojej autority, svoje nesporné politické skúsenosti a silu Vášho mandátu od voličov," píše sa v otvorenom liste. "Konajte tak, aby sa súdnictvo konečne vymanilo spod vplyvu Štefana Harabina alebo osôb s podobným etickým a hodnotovým nastavením či vnímaním justície". K otvorenému listu môžu občania pripojiť svoj podpis a poslať ho elektronicky premiérovi. Zástupcovia Aliancie Fair-play mu chcú list odovzdať aj osobne na stredajšom zasadnutí vlády.

Aliancia vyčíta Harabinovi okrem iného aj to, že počas svojej súdnej aj politickej kariéry vystupoval proti opatreniam, ktoré posilňovali boj proti korupcii a bránil reformám súdnictva. Tiež podľa nich presadzoval rodinkárstvo pri výbere sudcov, šikanoval svojich kritikov v radoch sudcov a na médiá podával zastrašujúce žaloby.

Je reliktom mečiarizmu

Iniciatívu podporili aj osobnosti verejného života, ako napríklad herci Lukáš Latinák, Boris Farkaš a Zuzana Kronerová, spisovatelia Ján Štrasser a Michal Hvorecký, novinár Tom Nicholson alebo kňaz Daniel Pastirčák.

"Štefan Harabin je reliktom mečiarizmu," povedal Tom Nicholson. Podľa neho s ľuďmi ako Harabin vo vysokých štátnych funkciách bude Slovensko vytŕčať spomedzi štandardných demokratických štátov. Wienk vyzvala médiá, aby "prevetrali" všetkých kandidátov na predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady, aby mala verejnosť dostatočný prehľad o ich hodnotách a odbornom pôsobení v minulosti.

Celé znenie výzvy

Pán premiér, len Vy môžete zastaviť Harabina! 8 z 10 občanov Slovenska nedôveruje súdnictvu. Ľudia sa nevedia dovolať spravodlivosti. Na druhej strane vidia kastu nedotknuteľných, ktorých sa spravodlivosť netýka.

Symbolom chorého súdnictva sa stala jeho hlava, predseda Najvyššieho súdu a predseda Súdnej rady Štefan Harabin. Jeho osoba polarizuje celú našu spoločnosť. Nakoniec, Vy sám ste mu z týchto dôvodov neodporučili opäť kandidovať.

Faktom je, že bez hlasov Vašich nominantov v Súdnej rade nemôže byť Štefan Harabin znovu zvolený. Občania Slovenska si zaslúžia istotu spravodlivých súdov a nezávislých sudcov.

Pán premiér, využite teraz váhu svojej autority, svoje nesporné politické skúsenosti a silu Vášho mandátu od voličov. Konajte tak, aby sa súdnictvo konečne vymanilo spod vplyvu Štefana Harabina alebo osôb s podobným etickým a hodnotovým nastavením či vnímaním justície.

Pomôžte chorej spravodlivosti

Združenie VIA IURIS predstavilo spot Pomôžte chorej spravodlivosti ako súčasť kampane Za dobrú voľbu predsedu najvyššieho súdu. Spot mobilizuje verejnosť, aby pomohla chorej spravodlivosti a podpísala výzvu členom súdnej rady, ktorí budú 19. mája voliť novú hlavu slovenskej justície na nasledujúcich päť rokov. VIAC TU.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy