Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Kampaň proti Harabinovi, pozrite si video VIA IURIS
Zdielať na

Kampaň proti Harabinovi, pozrite si video VIA IURIS

BRATISLAVA / Združenie VIA IURIS v pondelok predstavilo spot Pomôžte chorej spravodlivosti ako súčasť kampane Za dobrú voľbu predsedu najvyššieho súdu. Spot mobilizuje verejnosť, aby pomohla chorej spravodlivosti a podpísala výzvu členom súdnej rady, ktorí budú 19. mája voliť novú hlavu slovenskej justície na nasledujúcich päť rokov.

Dirigent justície udáva tón

"Voľba predsedu najvyššieho súdu si zaslúži pozornosť slovenskej verejnosti. Dirigent justície udáva tón - má vplyv na stav súdnictva. Preto vysvetľujeme verejnosti, akú obrovskú moc majú sudcovia nad našimi životmi. Preto mobilizujeme slovenskú verejnosť a vyzývame ju, aby podpísala výzvu členom súdnej rady. Práve oni majú priamu možnosť ovplyvniť, ako bude naše súdnictvo vyzerať,“ zdôrazňuje Zuzana Čaputová, spolupracujúca advokátka VIA IURIS.

Spomínaný spot v spolupráci s VIA IURIS nakrútil režisér Patrik Lančarič v dramaturgii Petra Pavlaca. Hlavnú rolu chorej spravodlivosti stvárnila Jana Oľhová.

Kritéria na voľbu predsedu

VIA IURIS kampaňou vysvetľuje občanom, aké kritériá na voľbu predsedu Najvyššieho súdu, ale aj súdov všeobecne, by sa mali brať do úvahy podľa medzinárodných štandardov.

Kampaň podnecuje občanov, aby sa viac zaujímali o dianie v súdnictve a zasadili sa o dobrú voľbu predsedu najvyššieho súdu a súdnej rady práve tým, že podporia výzvu, ktorá je adresovaná súdnej rade.

Bajánková, Ďurišová, Harabin

Podľa VIA IURIS sa verejnosť o súdnictvo zaujíma čoraz viac, výsledkom je však prehlbujúca sa nedôvera k nemu. Predseda najvyššieho súdu je významným predstaviteľom súdnictva, ktorý môže zvýšiť jej dôveryhodnosť. Preto je nevyhnutné, aby sa ním stal človek, ktorý sa okrem znalosti práva bude vyznačovať aj charakterom a morálnou integritou. Zároveň odvahou, rozhodnosťou, rovnako ako aj pokorou a schopnosťou počúvať druhých.

V súboji o kreslo nového predsedu Najvyššieho súdu sa stretnú traja súperi. Minister spravodlivosti Tomáš Borec podal kandidatúru predsedníčky občianskoprávneho kolégia a sudkyne Jany Bajánkovej.

Jej protikandidátmi budú súčasný predseda Štefan Harabin (navrhla ho sudcovská rada domovského a sudcovské rady Okresných súdov Pezinok, Humenné, Stará Ľubovňa s podporou sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach a pléna sudcov Okresného súdu Čadca) a predsedníčka senátu správneho kolégia Zuzana Ďurišová (navrhlo ju združenie Sudcovia Za otvorenú justíciu).

Najväčšie Harabinove hriechy

1. Na post predsedu Najvyššieho súdu prešiel priamo zo stoličky ministerstva spravodlivosti. Pri výberových konaniach by mala byť dôležitá rovnosť šancí.

2. Najvyšší predstaviteľ justície doposiaľ nevysvetlil svoje kontakty s podsvetím. VIAC TU.

3. V júni 2011 ústavní sudcovia potrestali Harabina zrážkou 70 percent z platu na rok za to, že nepustil na Najvyšší súd kontrolu ministerstva financii. Prečítajte si tu. 

4. 300-tisíc eur požadoval Harabin za jeden výrok, ktorý mal znížiť jeho dôstojnosť. Prečítajte si tu.

5. Harabin dosiahol vylúčenie dvoch sudcov v spore o 150-tisíc. VIAC TU.

Súvisiace články

Najčítanejšie