Oblačno
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Ukrajina podpísala politickú časť asociačnej zmluvy s Úniou
Zdielať na

Ukrajina podpísala politickú časť asociačnej zmluvy s Úniou

BRUSEL / Bruselskému summitu kraľovala ukrajinská kríza. Lídri Európskej únie rokovali o krymskom konflikte. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk podpísal s predstaviteľmi Európskej únie politickú časť asociačnej dohody.

Prvý krok k členstvu

Podpis časti zmluvy týkajúcej sa politického dialógu, spolupráce v obrannej a bezpečnostnej politike či podpory pri reformách je výrazom záujmu EÚ spolupracovať so súčastnou vládou v Kyjeve. Podľa Jaceňuka je dnešok historickým dňom pre Ukrajinu a zároveň prvým krokom k členstvu Ukrajiny v Európskej únii.

Na summite prebehla zároveň dohoda týkajúca sa hospodárskej pomoci krízou zmietanej krajiny. "Ukrajina by si mala svoje problémy riešiť sama, nesie sama za seba zodpovednosť. To, že je v takom stave, v akom je, je jedine jej problém," prehlásil po summite predseda vlády Robert Fico.

"Robíme chybu v tom, že Európska únia začína preberať na svoje plecia zodpovednosť za ukrajinskú ekonomiku. A mýlime sa, keď si myslíme, že Ukrajina je pripravená urobiť si svoje domáce úlohy," dodal na palube vládneho špeciálu premiér.

Nájdu jednotný postoj?

K 21 osobám z Ruska pribudne ďalších 12, ktorým Európska únia zmrazí majetky a zakáže vstup do únie. Vzájomný biznis Ruska a EÚ je enormný a preto Európska komisia požiadala jednotlivé štáty, aby vypracovali štúdie o ďalších prípadných sankciách.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová na summite vyhlásila, že sa "budeme zaoberať aj sankciami voči Rusku, kde spadá zmrazenie účtov, či zrušenie víz. Následne dáme signál, že pri stupňovaní násilia pristúpime k ďalším sankciám. Pevne verím, že v tomto smere nájdeme jednotný postoj."

Dobré skúsenosti počas studenej vojny

Postoj Moskvy v konflikte s Ukrajinou znižuje dôveru v spoľahlivosť ruských dodávok energií pre Európu. Zakročiť proti ruským firmám, ktoré sa v Nemecku a iných štátoch EÚ zaoberajú distribúciou alebo skladovaním energií, však nepovažuje za potrebné. "Nemyslím si, že v tejto oblasti musíme zasiahnuť," povedala Merkelová v piatok po skončení bruselského summitu EÚ.

Kancelárka ďalej uviedla, že s dodávkami zemného plynu z Ruska mala jej krajina dobré skúsenosti aj počas studenej vojny. Reakcia trhov však podľa nej poukazuje na zvýšenú neistotu a summit EÚ preto podporil hľadanie alternatívnych zdrojov dodávok. Za jednu z možností označila dovoz skvapalneného plynu (LNG) z USA.

"Terminál pre skvapalnený plyn by mohlo Nemecko vybudovať napríklad v prístavnom meste Wilhelmshaven na severe krajiny," dodala Merkelová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy