Zatiahnuté
Bratislava
Mikuláš
6.12.2023
Ministerstvo dá viac peňazí na kozy ako na učebnice!
Zdielať na

Ministerstvo dá viac peňazí na kozy ako na učebnice!

BRATISLAVA / Minister školstva chce, aby aj chovatelia kôz a oviec boli elektronicky vzdelaní. Pre farmárov, robotníkov a remeselníkov pripravuje kurz, na ktorom sa budú môcť doučiť ako chovať zvieratá.

Online kurz

Minister školstva pripravil internetový kurz, na ktorom sa majú vzdelávať chovatelia kôz. O nič ukrátení nebudú však ani chovatelia oviec či hovädzieho dobytka. Aj tí sa budú môcť počas víkendov vzdelávať na kurze, kde im budú premietať videá, ako sa správne starať o domáce zvieratá.

Trvanie kurzu bude spočívať približne v absolvovaní 100 hodín. Na tieto kurzy má ísť viac peňazí ako je ročný rozpočet ministerstva školstva pre všetky učebnice na Slovensku. Či budú mať možnosť si farmári vyskúšať aj priamy kontakt so živou kozou zatiaľ nie je známe.

Výsledok vyhľadávaných profesií

Projekt je výsledkom spolupráce so zamestnávateľskými zväzmi. Presne pred rokom oslovilo ministerstvo školstva deväť zamestnávateľských zväzov, združení a komôr, aby zistili 10 najžiadanejších profesií na trhu práce v 10 odvetviach priemyslu. Následne mali pre každé odvetvie vybrať štyri profesie, kde si zamestnanci musia zlepšiť či doplniť vzdelanie. Na tomto základe následne vytvorili programy ďalšieho vzdelávania. Vzdelávací program  chovatelia kôz je jedným z mnohých.

"Tie sú vo vzdelávacom programe chovatelia hospodárskych zvierat a dojníc tri. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pritom do projektu vyššie spomínanej profesie zaradila aj ďalšie štyri profesie. Teda zdôraznila požiadavku tak, ako je dnes reálne postavená potreba v agrosektore," upresnil hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Projekt by mal doplniť znalosti a zlepšiť zručnosti chovateľov. „Na základe absolvovania vzdelávacích programov alebo prostredníctvom overenia vedomostí, zručností a schopností nadobudnutých praxou získajú jednotlivci čiastočnú alebo úplnú kvalifikáciu porovnateľnú s výučným listom,“ uviedla Zuzana Štrbíková, generálna riaditeľka ústavu, ktorý projekt realizuje. Uchádzač má možnosť sa pripravovať doma alebo vo vytvorenom poradenskom centre pre dospelých.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!

Súvisiace články

Najčítanejšie správy