Jasno
21°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Školské autobusy na Slovensku čoskoro realitou
Zdielať na
Slovensko

Školské autobusy na Slovensku čoskoro realitou

BRATISLAVA / Aj na Slovensku možno budú už čoskoro premávať školské autobusy. Ak by po zmene zákona, ktorý určuje minimálny počet žiakov v triede, niektoré menšie školy zanikli, ministerstvo chce aby žiakov do vzdialenejších škôl prevážala samostatná školská doprava.

Peniaze z eurofondov

Ministerstvo školstva SR pripravuje projekt, aby dostalo na školské autobusy peniaze z eurofondov. Zatiaľ sa však nevie, koľko na to Brusel vyčlení peňazí. Všetko záleží od nového rozpočtového obdobia, ktoré sa začne na budúci rok. 

Rezort má predstavu, že do šiestich kilometrov si budú musieť zabezpečiť prepravu dieťaťa rodičia sami, nad 6 kilometrov by mali premávať školské autobusy. Či budú rodičia musieť za autobusy platiť alebo nie, nevie ani samotné ministerstvo. Prvé školské autobusy by mali začať jazdiť už na budúci rok.

Na západe je to bežné

Možno nebudú žlté, ako ich poznáme z amerických filmov, ale ministerstvo školstva chce s nimi zvážať deti do tých škôl, ktoré sa nezrušia. "Štát by sa nemal zbavovať zodpovednosti a riešiť to nejakým školským autobusom tak ako je to bežné v západnej Európe," tvrdí Ľudovít Sebelédi z nových školských odborov.

Viac ako 130 škôl má zaniknúť

Desiatky základných škôl po celom Slovensku zrejme zaniknú! Ministerstvo školstva začína s reorganizáciou. Viac ako 130 škôl na Slovensku, takzvaných malotriedok, totiž navštevuje menej ako 13 detí a pre ministerstvo sú stratové. Mnohé z nich chce preto Dušan Čaplovič zrušiť. Pred parlamentom proti tomu protestovali desiatky ľudí. VIAC TU.

Téme sa venuje reportér Adam Zavřel. INFORMÁCIE ONLINE TU.

Súvisiace články

Najčítanejšie