Zatiahnuté
-5°
Bratislava
Severín
8.1.2026
Slovensko bojuje so snehovými závejmi. Aké počasie nás čaká najbližšie dni?
Zdielať na

Slovensko bojuje so snehovými závejmi. Aké počasie nás čaká najbližšie dni?

Archívna reportáž

Snehové záveje na východe Slovenska

SLOVENSKO / Východné Slovensko bojuje s krutým mrazom a intenzívnym snežením. Doprava kolabuje, vlaky naberajú rozsiahle meškania a Horská záchranná služba varuje pred nebezpečnými podmienkami na horách, kde hrozia omrzliny. Pozrite si prehľad, aké počasie čaká Slovensko na najbližšie dni.

Doprava kolabuje, vlaky meškajú aj hodiny

Východné Slovensko čelí náročným podmienkam na cestách. Polícia varuje vodičov pred zľadovatenými vozovkami a žiada o maximálnu opatrnosť a prispôsobenie jazdy aktuálnemu stavu. Najhoršia situácia je podľa košickej krajskej polície v okresoch Sobrance, Michalovce, Trebišov a Košice-okolie.

Problémy hlási aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Vlaky meškajú, niektoré spoje aj viac ako 100 minút. Problémy sa týkajú regionálnych aj diaľkových spojov v okolí Košíc.

Na horách hrozia omrzliny

Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje návštevníkov hôr, vrátane lyžiarskych stredísk, na mimoriadne nízke teploty, ktoré môžu dosiahnuť až -21 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre viaceré okresy výstrahu druhého stupňa, ktorá platí do piatku 9. januára.

Konkrétne sa výstraha týka okresov Námestovo, Dolný Kubín, Ružomberok, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, Spišská Nová Ves, ako aj ďalších okresov v juhovýchodnej oblasti Slovenska. Pre ostatné okresy, okrem západného Slovenska, platí výstraha prvého stupňa.

Aké počasie nás čaká vo štvrtok?

Podľa predpovede SHMÚ bude vo štvrtok na Slovensku oblačno až zamračené, postupne od západu miestami zmenšená oblačnosť. Na východe sa očakáva sneženie, ktoré bude postupne ustupovať. Lokálne sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje. Bude veľmi chladno.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať medzi -4 až -9, v údoliach lokálne až -14 stupňov Celzia. Najvyššia denná teplota bude -8 až -3, na juhu miestami okolo -1 stupňa Celzia.

Teplota na horách:

  • 600 - 1000 metrov: -6 až -10 stupňov Celzia.
  • 1000 - 1500 metrov: -10 až -12 stupňov Celzia.
  • 1500 - 2500 metrov: -12 až -16 stupňov Celzia.

Výstrahy pred snehovými závejmi a jazykmi - 8. január

SHMÚ

Tabuľkové zobrazenie výstrah podľa krajov pre snehové jazyky a záveje - 8. január

SHMÚ

Aké počasie nás čaká v piatok?

Ako informuje SHMÚ v piatok na Slovensku už nebudú platiť žiadne výstrahy pred snehovými závejmi a jazykmi. Avšak nízke teploty potrápia mnohé kraje na Slovensku najmä v ranných hodinách. V Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji platia výstrahy druhého stupňa pred nízkymi teplotami, ktoré sa môžu pohybovať medzi -20 až -21 stupňov Celzia. V Nitrianskom a Trenčianskom kraji platia výstrahy prvého stupňa. Teploty sa budú pohybovať v rozmedzí -15 až -20 stupňov Celzia.

Výstrahy pred nízkymi teplotami - 9. január

SHMÚ

Súvisiace články

Najčítanejšie správy