Jasno
35°
Bratislava
Henrich
15.7.2024
Kaliňák rozdal na odmenách 22 miliónov eur
Zdielať na

Kaliňák rozdal na odmenách 22 miliónov eur

BRATISLAVA / Kríza, kríza a ešte raz kríza. V dnešnej dobe dôverne známe slovíčko pre každého jedného z nás. Až na ministerstvo vnútra, mohlo by sa zdať. Tento rezort totiž rozdal na odmenách v roku 2012 22 000 000 eur.

Ministerstvo vnútra v roku 2012 minulo na odmeny viac ako 22 miliónov eur, z toho v druhom polroku viac ako 16 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o plnení príjmov a čerpaní výdavkov kapitoly rezortu vnútra, ktorú vo štvrtok brannobezpečnostný výbor zobral na vedomie.

Nezaradený poslanec Daniel Lipšic ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi vyčítal, že novinárom päť mesiacov nebol schopný oznámiť výšku odmien, ktoré rozdal v rezorte. "Ide o verejné prostriedky, verejnosť by mala mať právo byť o tom informovaná," uviedol Lipšic v diskusii na výbore.

Lipšic: Nie je fér, hrať sa na mačku a myš

Pripomenul, že počas jeho ministrovania zverejňovali celkovú výšku odmien, a aj odmeny pre konkrétnych funkcionárov, ak sa na to médiá pýtali. "Nie je fér hrať sa na mačku a myš," poznamenal na adresu Kaliňáka Lipšic s tým, že minister mohol novinárom aspoň oznámiť celkovú výšku odmien, ktoré priznal v druhom polroku, teda o niečo viac ako 16 miliónov eur.

Lipšic zároveň upozornil, že je to vec celkového nastavenia vlády - tváriť sa blbo, tak, ako minister vnútra päť mesiacov nebol schopný zverejniť výšku odmien, podobne zatĺkal rezort školstva knihu jázd - odpovedal, že ju nemá. Neskôr vysvetlil, že dokumentom samozrejme disponuje, ale oficiálne sa nevolá kniha jázd, ale kniha centrálnej evidencie vozidiel.

Kaliňák: Nikto sa ma nepýtal na objem odmien

"Vysvetlenie je jednoduché, nikto sa ma nepýtal na ročný objem odmien," uviedol na výbore Kaliňák. Novinári sa podľa jeho slov zaujímali o výšku koncoročných odmien, ktoré nevedel presne špecifikovať aj preto, lebo pre reformu verejnej správy pod rezort vnútra pribudlo desaťtisíc nových zamestnancov. Kaliňák zdôraznil, že nemá problém informovať o celkových číslach na odmeny, je to pre neho jednoduchšie a ak s tým výbor súhlasí, bude tieto údaje takto zverejňovať.

Minister vnútra priznáva, že v roku 2012 boli odmeny v rezorte vyššie ako v roku 2011. Rozdal ich podľa vlastných slov predovšetkým útvarom, ktoré dosiahli historicky dobré výsledky, Slovensko má v súčasnosti najmenej vrážd, najmenej mŕtvych na cestách či najnižšie krádeže automobilov. Kaliňák tiež zdôraznil, že neprekročil limit mzdových výdavkov ministerstva vnútra a za dobré výsledky bude odmeňovať aj v budúcnosti. 

Na reforme ESO chce šetriť rýchlejšie

Minister vnútra Robert Kaliňák plánuje na reforme štátnej správy ESO šetriť rýchlejšie, ako pôvodne plánoval. "Pre rok 2013 sme mali záväzok usporiť 50 miliónov eur, no museli sme pristúpiť spolu s ministerstvom financií k zrýchleniu tohto šetrenia,“ povedal na tlačovej besede Kaliňák. Tento plán preto zvýšili. "Je to už 97 miliónov eur v rámci úspor na hospodárnosti štátnej správy a 30 miliónov eur v súvislosti s úsporou na mzdových prostriedkoch,“ vyhlásil minister.

Všetko o hokejových MS na jednom mieste. Čítajte TU.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy