Jasno
30°
Bratislava
Dušana
19.7.2025
V srdci najväčšej nádrže vymenili kritické súčiastky. Pitná voda tečie ďalej
Zdielať na

V srdci najväčšej nádrže vymenili kritické súčiastky. Pitná voda tečie ďalej

STAKČÍN / V najväčšej nádrži na pitnú vodu v strednej Európe – vo vodnom diele Starina – vymenili dôležité časti na najväčších vodovodných potrubiach. Išlo o veľmi náročnú technickú úlohu. Špecialisti ju museli zvládnuť počas plnej prevádzky potrubia tak, aby neohrozili dodávku pitnej vody pre viac ako 400-tisíc domácností.

Na toto miesto sa verejnosť bežne nedostane – nad ním sa pritom nachádza až 60 miliónov kubíkov vody. Vodné dielo Starina je strategickým a prísne stráženým objektom, ktorý sa rozprestiera na ploche vyše 3 štvorcových kilometrov.

Proces výmeny troch gumových kompenzátorov na obrovskom odbernom potrubí bol technicky náročný. Práve týmto potrubím sa privádza voda z vodárenskej nádrže do úpravne vody v Stakčíne. „Výmenu zabezpečili pracovníci externej firmy, ktorá má s takýmto typom prác dlhoročné skúsenosti,“ uviedol Marián Bocák zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP).

Bez kvapky paniky

Práce boli načasované tak, aby aj napriek technickej náročnosti neboli ohrozené dodávky pitnej vody – občania nemali nič pocítiť. To sa aj podarilo. Všetko prebiehalo po predchádzajúcej dohode so zástupcami úpravne vody v Stakčíne, ktorí v súvislosti s opravami zabezpečili vytvorenie dostatočnej rezervy zásob pitnej vody pre obyvateľov.

K výmene došlo až po úplnom vypustení vody z odberného potrubia. „Oprava bola realizovaná v rámci zabezpečovacích prác počas vyhláseného II. stupňa povodňovej aktivity na vodnej stavbe. Náklady na výmenu kompenzátorov dosiahli približne 88-tisíc eur,“ doplnil Bocák.

Apely na ochranu Stariny silnejú

Ozývajú sa nielen politici, ale aj aktivisti. „Celé povodie sa nachádza vo flyšovom pásme. Je to veľmi erózne podložie – čokoľvek tam urobíte, hlina sa okamžite odplaví a zanáša Starinu,“ upozornil riaditeľ ochranárskej organizácie Aevis, Rastislav Mičanik.

Kým politici hovoria najmä o potrebe budovania novej vodárenskej infraštruktúry, ochranári volajú po lepšej ochrane existujúceho zdroja. „Treba zvýšiť bezpečnosť jednak prítokov do Stariny a zároveň obmedziť hospodárske aktivity v celom povodí,“ dodal Mičanik.

Starina však zatiaľ slúži spoľahlivo – počas 36 rokov svojej existencie dodala viac ako 600 miliónov kubických metrov pitnej vody pre vyše 400-tisíc odberateľov.

Pozrite si aj archívnu reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy