Jasno
30°
Bratislava
Ján
24.6.2025
Pandemická dohoda: Šaško upokojuje, ministerstvo spravodlivosti pomenovalo výhrady
Zdielať na

Pandemická dohoda: Šaško upokojuje, ministerstvo spravodlivosti pomenovalo výhrady

BRATISLAVA / Ministerstvo spravodlivosti upozorňuje na nejasnosti a nezohľadnené návrhy SR v pripravovanej Pandemickej dohode. Podľa rezortu dohoda nedostatočne chráni základné ľudské práva a štátnu suverenitu. Minister zdravotníctva Kamil Šaško naopak zdôrazňuje, že cieľom dohody je lepšia ochrana zdravia a predchádzanie chaosu v prípade pandémie.

Čo Slovensku prekáža?

Ministerstvo spravodlivosti SR v reakcii na video ministra zdravotníctva Kamila Šaška, ktorý obhajoval Pandemickú dohodu, poukázalo na niekoľko kľúčových bodov, ktoré návrh dohody podľa neho nezohľadňuje:

Ochrana ľudských práv a štátnej suverenity: SR navrhovala konkrétne ustanovenia, ktoré by mali zabrániť opakovaniu porušovania základných práv a slobôd, ku ktorému došlo počas pandémie Covid-19. Tieto návrhy sa však do finálneho návrhu nedostali v dostatočnej miere.

Prekrývajúce sa záväzky: Dohoda vytvára prekrývajúce sa záväzky s novelizovanými Medzinárodnými zdravotníckymi predpismi (IHR 2024) bez jasného určenia, ktoré záväzky majú prednosť a na základe akého právneho základu by mali členské štáty konať. SR žiadala jasné vymedzenie týchto kompetencií, no bezúspešne.

Dobrovoľný súhlas s vakcináciou: Slovensko požadovalo, aby dohoda garantovala právo jednotlivca na dobrovoľný, slobodný a informovaný súhlas pri použití nových pandemických vakcín a liekov. Chcelo tiež zaviesť kompenzačný mechanizmus na urýchlené odškodnenie osôb za škody na životoch a zdraví.

Právna neúplnosť: Dohoda odkazuje na prílohu k článku 12, ktorá má tvoriť jej neoddeliteľnú súčasť, no táto príloha doposiaľ neexistuje. To podľa ministerstva spravodlivosti vyvoláva právnu nejasnosť ohľadom kľúčových mechanizmov, ako je zdieľanie patogénov.

Nejasné postavenie EÚ: Pandemická dohoda umožňuje, aby sa organizácie regionálnej hospodárskej integrácie, vrátane EÚ, stali jej zmluvnými stranami. EÚ však nie je členským štátom WHO a nemá plnú suverenitu v oblasti zdravotnej politiky, čo vyvoláva ústavné a demokratické otázky.

Šaško: Dohoda znamená lepšiu ochranu zdravia

Minister zdravotníctva Kamil Šaško sa snaží obavy verejnosti rozptýliť. Podľa neho Pandemická dohoda nie je žiadnym celosvetovým nariadením, ale globálnou dohodou takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a najmä spoločne čeliť hrozbe prípadnej ďalšej pandémie. Jej cieľom je zabrániť prepuknutiu takejto pandémie.

Dohoda má zabezpečiť:

Efektívnejšie a rýchlejšie vymieňanie informácií o nových vírusoch a patogénoch.

Pripravené zásoby, vyškolených ľudí a plány pre jednotlivé štáty.

Rýchlejšie zabezpečenie potrebných liekov a testov pre ľudí.

Šaško zdôraznil, že dohoda nikomu neberie slobodu rozhodovať sa o tom, ako bude v prípade pandémie postupovať, ani neobmedzuje zvrchovanosť žiadnej krajiny. Naopak, dáva lepší prehľad, dostatok informácií a potrebnú podporu. "Pre každého jedného človeka na Slovensku znamená možnosť lepšej ochrany jeho zdravia, menej chaosu a menej zbytočných obmedzení v prípade pandémie," uviedol Šaško. Dodal, že ide o zdieľanie informácií s najvyspelejšími krajinami sveta.

Najčítanejšie správy