Polojasno
18°
Bratislava
Pankrác, Pankrác
12.5.2025
Veterinári varujú psíčkarov. Aj malé štipnutie môže vášho domáceho miláčika zabiť
Zdielať na

Veterinári varujú psíčkarov. Aj malé štipnutie môže vášho domáceho miláčika zabiť

Archívna reportáž

Aj malé štipnutie môže vášho domáceho miláčika zabiť

BRATISLAVA / Majitelia psov a mačiek by mali byť ostražití. Veterinári zaznamenávajú nárast prípadov dirofilariózy, nebezpečnej choroby, ktorú šíria komáre. Včasná diagnostika a prevencia môžu zachrániť život vášho domáceho miláčika.

Čo je dirofilarióza a ako sa prejavuje?

Dirofilarióza sa neprenáša priamym kontaktom medzi zvieratami. "So začiatkom prichádzajúceho tepla a letných mesiacov zaznamenávame výskyt ochorenia, ktoré postihuje vo väčšej miere psíkov, môže aj mačky," upozorňuje veterinárka Lenka Lisá. Ochorenie spôsobujú larvy parazitov, ktoré komár prenesie do tela zvieraťa pri uštipnutí.

Infekcia má dve formy – srdcovú a podkožnú. "Zviera je nakazené komárom cez nejakú ranku na tele a v podstate tieto larvy po premnožení prichádzajú do pľúcnych ciev, odkiaľ idú do srdca," vysvetľuje veterinárka Lisá. Srdcová forma je mimoriadne nebezpečná a ak sa nelieči včas, môže mať pre zviera fatálne následky.

Aké sú varovné signály?

  • Apatia a nedostatok energie
  • Sťažené dýchanie
  • Kašeľ
  • Respiračné problémy

Liečba a prevencia

Liečba dirofilariózy závisí od formy ochorenia. Pri srdcovej forme sa liečia príznaky ako kašeľ a problémy so srdcom. Podkožná forma sa rieši chirurgickým odstránením parazitov.

Podľa veterinárky Lenky Lisej je však prevencia oveľa menej finančne náročná ako samotná terapia. Medzi kľúčové opatrenia patrí pravidelné testovanie. "Najlepším spôsobom je modifikovaný knotov test, ktorý vlastne tú chorobu diagnostikuje stopercentne," hovorí veterinárka. Potom je to podávanie antiparazitík. "Samozrejme dávame tabletky alebo mačičkám dávame pipetky proti vonkajším aj vnútorným parazitom," potvrdzuje Katarína Kočanová, majiteľka psíkov z OZ Srdce pre všetkých. Používajte aj repelentné prípravky. "Sa kvapkajú na kožu. To má ten repelentný účinok, aby vlastne tie komáre nesadali a neštípali zvieratá," dopĺňa lekárka.

Aj v útulkoch a záchranných organizáciách dbajú na prevenciu dirofilariózy. "V úvode máme napísané, že čo vlastne netreba zanedbať, a tam je medzi tým aj tá prevencia áno už je budúci majiteľ poučený a väčšinou tie zvieratká dostávajú už takúto pipetku alebo tabletku," hovorí Katarína Kočanová.

Nezanedbajte prevenciu a chráňte svojich zvieracích spoločníkov pred touto nebezpečnou chorobou. Konzultujte s vaším veterinárom najvhodnejšie preventívne opatrenia pre vášho miláčika.

Najčítanejšie správy