Skoro jasno
Bratislava
Edmund
1.12.2024
SNS čelí kritike: Koalícia sa dohaduje o označení neziskoviek za lobistov
Zdielať na

SNS čelí kritike: Koalícia sa dohaduje o označení neziskoviek za lobistov

BRATISLAVA / Najprv chcela SNS neziskové organizácie označovať ako zahraničných agentov, to narazilo nie len na európske právo, ale aj koaličného partnera. Prišiel druhý pokus a návrh označiť neziskovky, ktoré dostanú peňažný dar, ako organizácie so zahraničnou podporou, ani to nebolo priechodné.

​Pozmeňovací návrh sa objavil minulý týždeň

Pozmeňovací návrh k tomuto zákonu sa zrazu objavil na rokovaní ústavnoprávneho výboru minulý týždeň. Hoci ho predložil poslanec Lučanský, na vyjadrenia k tejto téme je aj po rokovaní výboru skúpy. Sám ale potvrdil, že úzko na jeho príprave spolupracoval aj s úradom vlády. Namiesto agentov majú byť z niektorých aj v politike, či sociálnych veciach aktívnych neziskoviek po novom lobisti.

"Časť ohľadom označovania so zahraničnou podporou bola stiahnutá, ale zavádza sa nový inštitút výkazu a pojem lobing," hovorí Adam Lučanský, poslanec Národnej rady a predkladateľ pozmeňovacieho návrhu.

"Zistili ste, že tak ako ste to chceli, že ich chcete nálepkovať ako zahraničných agentov, tak to nie je možné, tak ich teda budete nálepkovať ako lobistov," tvrdí Ondej Dostál, poslanec Národnej rady.

"Máme ich veľa na Slovensku, ktoré namiesto toho aby sa zaregistrovali ako politické strany, robia politiku pod pláštikom neziskových organizácií a rôznych občianskych združení," informuje Tibor Gašpar, podpredseda Národnej rady.

​Veľká vlna kritiky

Je ale možné, že pozmeňovací návrh tak ako sa objavil, sa aj stratí. Veľká vlna kritika sa totiž vzniesla nielen od opozície či neziskoviek, ktoré hovoria o zatváraní úst, ale problém s tým majú aj poslanci koalície.

"Polemika tu je, a práve preto sa o tom diskutuje a nebol prerokovaný, lebo vládna koalícia sa musí na tom ujednotiť," vysvetľuje Ján Richter, predseda poslaneckého klubu Strany.

Možno sa hlasovať nebude

Na chodbách parlamentu ale viacerí koaliční poslanci naznačujú, že o tomto návrhu zákona sa nakoniec možno nebude hlasovať vôbec,

"Práve preto aj my na koaličnej rade sme sa veľmi zodpovedne zhodli, že nie je možné ísť s rizikom, pokiaľ nie sú prediskutované veci," dopĺňa Richter.

"Bude to veľká hanba pre predkladateľov, ale hrozí aj ústavná sťažnosť a takisto si myslím, že si koledujeme aj o problémy z európskej komisie," hovorí Marián Čaučík, poslanec Národnej rady.

"Je úplne jedno ako to pocukrujú, oprášia, či zabalia, ide stále o tú istú hanobnú snahu umlčať tých, ktorí im pozerajú na prsty. Je to konzistentne s útokmi na novinárov a na opozíciu," vysvetľuje Tomáš Valášek, poslanec Národnej Strany.

"Určite je v súčasnosti najdôležitejšia téma štátny rozpočet. To znamená, všetky zákony ktoré bude potrebné prijať aby štát mohol fungovať teraz a aj tie ďalšie roky, a to je podstatné. K tomuto sa isto ešte budeme musieť stretnúť a porozprávať sa," tvrdí Peter Kalivoda, poslanec Národnej strany.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy