Jasno
31°
Bratislava
Drahomír
16.7.2024
Rada EÚ sa dohodla na 14. balíku sankcií proti Rusku. Na čo sú nové sankcie zamerané?
Zdielať na

Rada EÚ sa dohodla na 14. balíku sankcií proti Rusku. Na čo sú nové sankcie zamerané?

Google News Button Sledovať správy

BRUSEL / Členské štáty Európskej únie sa na úrovni veľvyslancov vo štvrtok dohodli na 14. balíku sankcií proti Rusku za jeho vojenskú inváziu na Ukrajinu. Cieľom tohto sankčného balíka je posilniť účinnosť existujúcich sankcií a predísť ich obchádzaniu.

Oznámilo to na sociálnej sieti X belgické predsedníctvo v Rade . Nové sankcie sú zamerané okrem iného na skvapalnený zemný plyn (LNG), uvádza Euronews. Týždenník Politico spresnil, že diplomati EÚ už v stredu naznačovali, že dohoda o ďalšom sankčnom balíku, o ktorom predstavitelia 27-člennej Únie rokovali vyše mesiaca, je na spadnutie. V stredu ešte dohodu blokovalo Nemecko. Z návrhu napokon vypadlo opatrenie, podľa ktorého by dcérske spoločnosti firiem z EÚ v tretích krajinách nesmeli svoj tovar reexportovať do Ruska.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ sa snaží zabrániť vývozu tovarov dvojakého použitia do Ruska, napríklad čipov do pračiek, ktoré by Rusko mohlo využiť na výrobu zbraní. Nemecko podľa diplomatického zdroja agentúry Reuters žiadalo o vypracovanie analýzy vplyvov takéhoto opatrenia a je teda možné, že ho EÚ zavedie v budúcnosti. Európska komisia by podľa tradičného postupu mala čoskoro spresniť detaily nového sankčného balíka.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy