Jasno
15°
Bratislava
Estera
12.4.2024
Prezidentka neponáhľa s menovaním šéfa SIS. K Trestnému zákonu sa vyjadrí v piatok
Zdielať na

Prezidentka neponáhľa s menovaním šéfa SIS. K Trestnému zákonu sa vyjadrí v piatok

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi svoj ďalší postup týkajúci sa novely Trestného zákona v piatok 16. februára. Vyplýva to z jej štvrtkového vyjadrenia.

"Novela mi bola doručená až v stredu 14. februára, to znamená po šiestich dňoch od schválenia v parlamente, v popoludňajších alebo v podvečerných hodinách. Svoje stanovisko, teda rozhodnutie k tejto veci zaujmem, oznámim zajtra vo svojom vyhlásení," poznamenala. Hlava štátu po schválení novely v parlamente avizovala, že zváži všetky ďalšie možnosti svojho postupu, aby nenadobudla účinnosť. Jej prijatie označila za zlú správu pre Slovensko a všetkých jeho občanov.

Na margo postupu, ktorý jej v liste navrhol premiér Robert Fico (Smer-SD), Čaputová skonštatovala, že ide o ultimátum. "Z toho listu vyplýva, že v podstate mi hovorí o tom, že by som mohla vetovať ten zákon, ale iba v jednej časti, ktorá sa týka násilných trestných činov, a to iba spôsobom, ktorý mi v tom liste navrhol. Vlastne je to v istom zmysle akoby ultimátum a zúženie priestoru na to, akým rozsahom veta by sa boli ochotní vôbec zaoberať," dodala.

Novelu Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti schválili poslanci Národnej rady SR minulý týždeň. Legislatíva počíta so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Má takisto dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Reakcia prezidentky o novele Trestného zákona si môžete pozrieť tu:

​Prezidentka nevidí dôvod ponáhľať sa s menovaní šéfa SIS

Odkaz premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnosti zbaviť ju tohto bremena si vysvetľuje ako možné odobratie jej menovacej kompetencie. Myslí si, že takáto zmena zákona by bola v rozpore s Ústavou SR. Vyplýva to z jej štvrtkového vyjadrenia. Nominácia Pavla Gašpara na funkciu šéfa SIS prezidentku prekvapila.

Zdôraznila, že o nej vopred nevedela a musí sa s ňou oboznámiť. "Nečakala som, že to bude práve toto meno. Momentálne sa zaoberám úplne inými úlohami. To, či sú splnené napríklad zákonné alebo ďalšie náležitosti, je vecou podrobnejšej analýzy," skonštatovala. Doplnila, že pri každom menovacom akte posudzuje okrem zákonných podmienok aj predpoklady vyplývajúce z rozhodnutí Ústavného súdu SR. Na otázku, či jej rozhodnutie môže trvať dni alebo mesiace, odpovedala, že "všetko je možné".

​Čaputová podotkla, že aj vláda si dopriala pri nominácii na riaditeľa SIS čas. "Asi to bolo veľké bremeno aj pre samotnú vládu, keďže si dala takmer štyri mesiace na to, kým mi navrhnú nejakého kandidáta," skonštatovala. Myslí si, že to súvisí s tým, že SIS je v dobrých, profesionálnych rukách, čo podľa prezidentky skonštatoval aj premiér.

Prípadné odobratie kompetencie menovať riaditeľa SIS by podľa prezidentky vysoko pravdepodobne bolo v kolízii s ústavou. Poukázala na to, že hlava štátu má výlučné menovacie právomoci, pokiaľ ide o vyšších štátnych úradníkov. Vláda v stredu 14. februára odsúhlasila nomináciu Gašpara na riaditeľa tajnej služby. Riaditeľa SIS na základe návrhu vlády vymenúva prezident.

Reakciu prezidentky Zuzany Čaputovej na kandidáta šéfa SIS si môžete pozrieť vo videu:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy