Oblačno
Bratislava
Alexander
27.2.2024
Kauza Babišovej minulosti v ŠtB: Ústavný súd odmietol jeho sťažnosť
Zdielať na

Kauza Babišovej minulosti v ŠtB: Ústavný súd odmietol jeho sťažnosť

Zdroj: TASR

Google News Button Sledovať správy

KOŠICE / Český expremiér Andrej Babiš neuspel so sťažnosťou na Ústavnom súde (ÚS) SR v kauze jeho evidencie vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Namietal rozsudok Krajského súdu v Bratislave a uznesenie Najvyššieho súdu SR, ÚS však jeho ústavnú sťažnosť odmietol. Senát ÚS vo veci rozhodol na neverejnom zasadnutí 1. februára.

Bratislavský krajský súd v júni 2022 zamietol Babišovu žalobu podanú voči Ústavu pamäti národa (ÚPN). Najvyšší súd vlani v auguste dovolanie podané českým expremiérom odmietol. Babiš bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na ÚPN ešte v roku 2012.

​V kauze rozhodovali súdy už viackrát

Vo februári 2018 bratislavský krajský súd žalobu českého premiéra zamietol a NS SR následne odmietol Babišom podané dovolanie. Vo veci sa opätovne muselo konať po tom, ako ÚS SR v novembri 2018 zrušil rozhodnutia krajského a najvyššieho súdu. V roku 2022 bratislavský krajský súd skonštatoval, že pasívne vecne legitimovaným subjektom je Slovenská republika v zastúpení Ministerstva vnútra SR, nie žalovaný ÚPN.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy