Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Ústavný súd sa pozrie na kompetenčný zákon. V jednom prezidentke nevyhovel
Zdielať na

Ústavný súd sa pozrie na kompetenčný zákon. V jednom prezidentke nevyhovel

Zdroj: TASR

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť časti takzvaného kompetenčného zákona účinného od 1. februára. Na stredajšom zasadaní pléna súd prijal podanie prezidentky Zuzany Čaputovej na ďalšie konanie v celom rozsahu, nevyhovel však jej návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení.

Hlava štátu namieta zmeny pri menovaní a odvolávaní predsedov Štatistického úradu (ŠÚ) SR a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ako aj skrátené legislatívne konanie. Podľa schválenej zmeny menovanie a odvolávanie predsedov ŠÚ a ÚDZS prešlo z kompetencie prezidenta výlučne na vládu. "Podradenie menovania a odvolávania predsedu ŠÚ SR a predsedu ÚDZS a vynechanie prezidenta z týchto ústavných aktov je v nesúlade s ústavou, ako aj s princípom deľby moci," uviedla prezidentka.

Argumentuje postavením a kompetenciou oboch úradov, ktoré podľa nej zaraďujú ich predsedov jednoznačne medzi vyšších štátnych funkcionárov. "V zmysle záverov Ústavného súdu ich menovanie musí byť preto zverené prezidentovi republiky a nie vláde," tvrdí.

Veto prezidentky prelomili

​Prezidentka vidí rozpor s ústavou aj v prípade zmien zákonných dôvodov a ich aplikovateľnosti na odvolanie predsedov oboch štátnych orgánov. Je takisto presvedčená o tom, že neexistovali zákonné dôvody na skrátené legislatívne konanie. Parlament schválil zákon v decembri 2023. Začiatkom roka ho prezidentka poslancom vrátila s viacerými výhradami, Národná rada SR však prelomila jej veto a zákon v januári opätovne schválila.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy