Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
SaS: Nikto nás na rokovania o novej 76-ke neoslovil
Zdielať na

SaS: Nikto nás na rokovania o novej 76-ke neoslovil

BRATISLAVA / Opozičná strana SaS tvrdí, že na rokovania o novej väčšine 76 poslancov ju nikto neoslovil. Zároveň hovorí o jasných predstavách, ako ďalej, zatiaľ ich nekonkretizuje. Počkať si chce na rokovania.

Poslanec parlamentu zo strany Za ľudí Juraj Šeliga cez víkend avizoval, že pri rokovaniach nie sú ďaleko od novej 76-ky. Aktuálne je podľa jeho slov na strane SaS, ako sa k tomu postaví. "Vyhlásenia Juraja Šeligu o novej 76-ke v parlamente sa zrejme netýkajú SaS, pretože nás nikto s rokovaniami neoslovil," uviedol v stanovisku strany šéf SaS Richard Sulík. Zopakoval, že jeho strana urobila to, čo musela.

"Igor Matovič ako najväčší problém krajiny opustil vládu. Mohlo to byť už pred šiestimi mesiacmi a v tichosti, respektíve to mohlo byť bez pádu vlády, keby bola normálne podaná demisia," ozrejmil Sulík. Na ďalšie kroky je podľa neho potrebná dohoda aj s ostatnými politickými stranami. "Máme jasné predstavy, ako ďalej, počkáme si však na rokovania. Následne budeme informovať verejnosť," skonštatoval.

Rokovania o možnej novej väčšine v parlamente vedie podľa Šeligu dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO). Finálnu dohodu Heger chce predstaviť v priebehu januára. Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár povedal, že zatiaľ nevie o žiadnej novej 76-ke. Hegerovi v rokovaniach nebude brániť, stretnúť sa s ním má v pondelok. Podotkol však, že súčasná koalícia spolu nevedela fungovať, pripomenul hádky aj odchod SaS. Za "psychiatriu" označil to, ak vládu dajú dokopy "tí istí".

K rokovaniam o vytvorení novej väčšiny v parlamente nikto neoslovil ani predsedu strany Spolu - občianska demokracia Miroslava Kollára.  "Nikto ma neoslovil, že by mal záujem o môj hlas pri skladaní novej 76-tky. Nevyhýbam sa žiadnym rokovaniam, no v tejto chvíli neviem, o čom by sme mali rokovať, pretože ako tak počúvam, tak ani Richard Sulík (SaS), ani Boris Kollár (Sme rodina) nevedia nič o 76-tke, čiže najprv sa oni musia dohodnúť, či o ňu majú záujem," povedal Kollár pre agentúru SITA.

Podľa neho by bolo najlepšie pre Slovensko, keby do riadnych parlamentných volieb dovládla kompetentná, efektívna a pokojná vláda. Ako dodal, po doterajších skúsenostiach nemá ani najmenší dôvod si myslieť, že práve teraz by sa to malo podariť. "Ale uvidíme, nechám sa prekvapiť," podotkol. V súčasnej situácii pokladá za najschodnejšie riešenie, aby parlament na svojom zasadnutí 24. januára schválil ústavný zákon, ktorý umožní skrátenie volebného obdobia. Následne na februárovom zasadnutí by sa mohol určiť termín predčasných volieb. Líder Spolu preferuje september 2023.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy