Oblačno
18°
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Prezidentka v Európskom parlamente: Homofóbny útok bol útokom na každého na Slovensku
Zdielať na

Prezidentka v Európskom parlamente: Homofóbny útok bol útokom na každého na Slovensku

ŠTRASBURG / Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v stredu, 19. októbra, v prejave v Európskom parlamente v súvislosti s nedávnym útokom na mladých ľudí z LGBTI+ komunity v Bratislave uviedla, že v našej spoločnosti nenávisť nedominuje. "Bol to útok na každého na Slovensku, pretože zločiny z nenávisti sa vždy zameriavajú na samotnú podstatu našej spoločnosti."

Hlava štátu upozornila, že ak nezačneme brániť demokraciu, prestane existovať. "Nemohla som očakávať, že nedávna homofóbna vražda v uliciach Bratislavy nám túto prostú pravdu tak bolestne pripomenie," uviedla a privítala, že slovenská občianska spoločnosť tento útok okamžite a rozhodne odsúdila. Reagovala tak na streľbu, ku ktorej došlo v centre Bratislavy na Zámockej ulici 12. októbra večer pred podnikom, ktorý navštevuje LGBTI+ komunita. Na mieste zomreli dvaja muži a jedna žena bola zranená. Páchateľ z miesta činu ušiel a po intenzívnom hľadaní ho polícia našla ráno mŕtveho. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra.

Prezidentka Čaputová v prejave označila za kľúčovú úlohu súčasnej generácie politických lídrov chrániť demokraciu a priviesť k rovnováhe Európu otriasanú krízami zvnútra i zvonku. Európska únia ako celok zareagovala podľa nej správne na pandemickú i bezpečnostnú krízu, ktorú vyvolalo Rusko inváziou na Ukrajinu. "Pri pandémii sme národné uzatváranie hraníc a preteky o to, kto obstará viac rúšok, rýchlo nahradili spoločným prístupom a solidaritou. Podobne rozhodne sme zareagovali na vojnu, ktorú Vladimir Putin 24. februára rozpútal proti nášmu východnému susedovi," konštatovala s tým, že inváziou sa tento konflikt, vedený Ruskom s cieľom podmaniť si Ukrajinu alebo ju zničiť, len zintenzívnil. V súvislosti s pokračujúcou podporou Ukrajiny Čaputová zdôraznila, že veľmi dôležitá je aj európska perspektíva daná tejto krajine. "Verím, že raz bude realizovaná plnohodnotným členstvom," priblížila.

V prípade energetickej krízy požiadala europoslancov o podporu riešení, ako sú dohoda na spoločnom zastropovaní cien zemného plynu či oddelenie previazanosti cien elektriny a plynu, aké by pomohlo i Slovensku. Prezidentka doplnila, že čelíme aj kríze demokratických pravidiel a ich dodržiavania, keďže tieto pravidlá sú zneužívané na ničenie samotnej demokracie. Najviac to podľa nej vypuklo na sociálnych sieťach. "Zdá sa mi, že k sociálnym sieťam dnes pristupujeme podobne naivne ako k iným technologickým novinkám, teda bez uplatňovania predbežnej opatrnosti," povedala s varovaním pred negatívnymi dôsledkami v podobe posilňovania polarizácie a názorových bublín.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy