Zatiahnuté
Bratislava
Veronika
4.2.2023
Vláda schválila zvýšenie platov zdravotníkov. Chce predísť avizovaným hromadným výpovediam
Zdielať na

Vláda schválila zvýšenie platov zdravotníkov. Chce predísť avizovaným hromadným výpovediam

BRATISLAVA / Vláda v stredu, 21. septembra, schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách Záchrannej zdravotnej služby. Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe. Vláda navrhuje prerokovať materiál v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní.

Ani 21. septembra neboli v riadnom programe rokovania vlády body, ktoré sú tie najdôležitejšie, napríklad ani riešenie energetickej krízy. Karel Hirman má predložiť presný plán, ako zvládnuť nadchádzajúce obdobie a zdražovanie. Hovorí sa o energetických šekoch, ale aj o zastropovaní cien energií pre malé aj veľké firmy. Očakáva sa, že sa budú navyšovať aj príspevky za ubytovanie pre odídencov, v prípade maloletých to už nebudú štyri eurá ale päť eur. V prípade ľudí nad 15 rokov sa zvýši príspevok z ôsmych na desať eur. 

Schválili návrh na zvýšenie platov zdravotníkov

"Súčasné ohodnotenie našich zdravotníkov vnímame ako komplexný problém, preto ho aj musíme riešiť ako celok. Zvýšenie sa tak týka všetkých zdravotníckych povolaní. Pre zdravotníctvo je maximálne dôležité, aby nedochádzalo k pocitom nespravodlivosti medzi jednotlivými povolaniami," vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽANO). Schváleniu zvyšovania platov predchádzali mesiace rokovaní s odbormi, komorami, stavovskými organizáciami a združeniami aj ďalšími organizáciami. Ministerstvo podotklo, že rokom 2023 sa zvyšovanie platov v zdravotníctve nekončí a v nasledujúcich rokoch bude pokračovať.

Rezort zdravotníctva návrhom reaguje na nedostatok zdravotníckych pracovníkov, pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií, odchody zdravotníkov zo systému či mimo Slovenska. Zároveň chce predísť avizovaným hromadným výpovediam. "Zámerom je zvrátiť nastolený trend a zabezpečiť stabilizáciu, ako aj nárast personálneho obsadenia ústavných zdravotníckych zariadení kvalifikovaným zdravotníckym personálom," uvádza predkladateľ.

Odpracované roky by sa po novom mohli uznávať zdravotníkom aj za roky, keď prácu vykonávali v zahraničí. Základnú zložku mzdy má byť možné zvýšiť tiež za čas na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky a súhrnne za všetky deti najviac šesť rokov.

Súvisiace články

Najčítanejšie