Oblačno
28°
Bratislava
Petra, Peter, Pavol
29.6.2022
Paragraf 363 chcú zrušiť alebo upraviť. V ceste stojí hnutie Sme rodina
Zdielať na

Paragraf 363 chcú zrušiť alebo upraviť. V ceste stojí hnutie Sme rodina

BRATISLAVA / Slávny paragraf 363 Trestného poriadku dáva veľkú moc generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Aj keď ho využívali aj jeho predchodcovia, v uplynulých mesiacoch ho Žilinkov úrad využil pri menách, ktoré sú previazané s bývalými, ale aj súčasnými politikmi.

Maroš Žilinka môže na základe paragrafu 363 ľudí vysekať z riadnych problémov a to bez možnosti odvolania prokuratúry či polície. Vášne však nastávajú po tom, čo paragraf využíva generálna prokuratúra pri mediálne a hlavne politicky citlivých osobách v našej krajine.

Ide napríklad o Zoroslava Kollára, Petra Brhela, finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, Zuzanu Plačkovú a najnovšie exministra financií a súčasného šéfa Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. Námestník tvrdí, že obvinenie stálo len na jednom svedkovi a v jeho výpovedi boli rozpory.

Žilinka sa opätovne dostal do sporu so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom, podľa ktorého na obvinenie bolo dôkazov dosť. Zaujímavosťou je, že táto dvojica figurovala na spoločnom zozname smrti. Využívanie slávneho paragrafu sa nepáči politikom a ani odborníkom. 

Paragraf chcú okresať

"Vnímam, že využívanie tohto paragrafu znepokojuje verejnosť. Občania cítia, že reálne hrozí zneužívanie paragrafu na úkor spravodlivosti," tvrdí premiér Eduard Heger. Aj keď tri vládne strany vrátane premiéra Eduarda Hegera majú v pláne paragraf 363 zrušiť alebo minimálne okresať, zrejme sa to nestane, pretože to bojkotuje hnutie Sme rodina.

Súvisiace články

Najčítanejšie