Andrej Danko chce zrušiť diaľničné známky. Bez tohto návrhu by mimoriadnu schôdzu pre Smer-SD neotvoril

12.02.2020 14:32 Noviny.sk Politika

Andrej Danko chce zrušiť diaľničné známky. Bez tohto návrhu by mimoriadnu schôdzu pre Smer-SD neotvoril

BRATISLAVA / Mimoriadna schôdza Národnej rady SR bude v utorok 18. februára o 13:00. Na tlačovej konferencii o tom v stredu informoval predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Na mimoriadnej schôdzi budú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní rokovať o trinástom dôchodku, prídavkoch na deti, diaľničných známkach a o Istanbulskom dohovore.

Zámer zvolať mimoriadnu schôdzu k predmetným témam oznámil na tlačovej konferencii 11. februára predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Dankovou podmienkou na zvolanie schôdze bolo to, aby vláda predložila do parlamentu aj Istanbulský dohovor a zrušenie diaľničných známok.

Predseda tretej vládnej strany Most-Híd Béla Bugár v reakcii na to uviedol, že strana nepodporí program takejto schôdze. Naopak, istú podporu majú od strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Zámer Smeru-SD zvolať mimoriadnu schôdzu kritizovali viacerí opoziční politici. Politológ Grigorij Mesežnikov to označil za populistický ťah a zúfalý pokus Smeru-SD osloviť voličov.

FICO: Zvolanie mimoriadnej schôdze vyprovokovala opozícia a médiá

Mimoriadne rokovanie parlamentu o sociálnych opatreniach Smeru - sociálnej demokracie (Smeru-SD) vyprovokovala opozícia. Predseda Smeru-SD Robert Fico takto reagoval na zámer zvolať ešte do volieb mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. Podľa Fica má Smer-SD obavu, že po parlamentných voľbách budú ohrozené sociálne práva ľudí, a preto chce návrhy sociálnych zákonov prijať čo najskôr. „Toto vyprovokovala opozícia a médiá. Tak to máte,“ vyhlásil dnes Fico s tým, že sa bojí toho, čo všetko bude opozícia schopná po voľbách zrušiť.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár povedal, že poslanci sa na schôdzi nezúčastnia. Vyjadril obavy z vytvorenia „diery“ v rozpočte. Odvolal sa tiež na dohodu koalície ešte z decembra, že ďalšie zákony sa už nebudú prijímať. Fica postoj Bugára prekvapil. Myslí si, že by názor mohol ešte zmeniť. „Bol som veľmi prekvapený z reakcie Bélu Bugára. Nerozumiem tomu. Dobre vie, že na to sú peniaze. Aj Maďari majú dôchodcov. Je na ňom, čo urobí,“ podotkol Fico.

Rokovania o podpore kotlebovcov Fico popiera 

Šéf Smeru-SD odmietol, že by rokoval o podpore vládnych návrhov aj so stranou Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Tvrdil, že komunikoval len s predsedom Slovenskej národnej strany Andrejom Dankom a Bélom Bugárom. ĽSNS včera informovala, že za program schôdze zahlasuje.

V prípade, že poslanci návrhy zákonov schvália, prezidentka ich nemusí podpísať. Podľa Fica treba schôdzu zvolať čo najskôr, aby sa k nim mohol parlament ešte vrátiť, ak prezidentka Zuzana Čaputová zákony vráti späť. „Pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne, čo urobí. Nech povie, že to nechce,“ povedal Fico na adresu Čaputovej. Hlava štátu má 15 dní na to, aby sa k prijatým zákonom vyjadrila. Mimoriadna schôdzu zvolal predseda parlamentu Andrej Danko na utorok 18. februára. Voľby sa uskutočnia už 29. februára. To znamená, že súčasný parlament by už nestihol prípadné veto hlavy štátu prelomiť.

Exkluzívny prieskum agentúry Polis pre TV JOJ: Toto sú témy, ktoré najviac trápia Slovákov:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/Facebook

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:40 NAŠI II.
09:20 NAŠI II.
09:55 JENNY
08:00 Súdna sieň
09:10 NOVÁ ZÁHRADA
10:25 NA CHALUPE
08:00 Dr. LUDSKY
09:25 Áno, šéfe USA II.
10:20 Áno, šéfe USA II.
08:40 Máša a medveď II.
08:50 Rapotáčik
09:00 Hanička a Murko pre najmenších
06:55 Pozdravy ze spermabanky
08:50 Góóól! III.
10:35 Red Dog - psí legenda