Prezidentka Čaputová: Vyvodzovanie zodpovednosti je u nás na dlhé lakte, potrebujeme zmeniť prokuratúru

05.07.2019 10:07 Noviny.sk Politika

Prezidentka Čaputová: Vyvodzovanie zodpovednosti je u nás na dlhé lakte, potrebujeme zmeniť prokuratúru

Voľba ústavných sudcov zostáva otázkou. Podľa Danka sa má prispôsobiť aj prezidentka embed kód
BRATISLAVA / Na Slovensku máme podľa prezidentky Zuzany Čaputovej problém s tým, že sa nie vždy dokážeme vysporiadať s excesom. Podľa jej slov, ak sa u nás poruší úmyselne zákon alebo dôjde k chybe, vyvodenie zodpovednosti trvá. Poprípade sa nič neudeje. Prezidentka by preto chcela čo najzodpovednejšie využiť svoje menovacie právomoci v prípade sudcov či menovania generálneho prokurátora na budúci rok.

"Keď sa stane chyba alebo je porušený zákon úmyselne, tak vyvodenie zodpovednosti je u nás buď na dlhé lakte, alebo sa vôbec neudeje," vyjadrila sa prezidentka v exkluzívnom rozhovore pre agentúru SITA.  Ak nie je vyvodená zodpovednosť, v systéme podľa nej naďalej zotrváva človek, ktorý zlyhal korupčným správaním alebo zneužitím právomoci, pričom to má aj sekundárny efekt na ľudí, ktorí si povedia, že tu neplatia pravidlá pre všetkých rovnako. 

​Prezidentka by preto chcela čo najzodpovednejšie využiť svoje menovacie právomoci v prípade sudcov či menovania generálneho prokurátora na budúci rok. "Pokiaľ ide o systémové nastavenie, mám ambíciu presvedčiť politické strany, ktoré sú a budú po parlamentných voľbách pri moci, aby sme spolu pripravili kvalitnú zmenu nastavenia prokuratúry," dodala.

Nové nastavenie generálnej prokuratúry?

Podľa nej by sa už budúcoročná voľba generálneho prokurátora mohla udiať so širším návrhovým oprávnením a aj nastavenie generálnej prokuratúry by sa mohlo rozšíriť o prvky smerujúce k zvýšeniu zodpovednosti a transparentnosti. Podobne by sme podľa prezidentky mali postupovať aj pri Policajnom zbore, policajnej inšpekcii či súdnej moci. "Systém musí byť nastavený tak, že je schopný vysporiadať sa s niekým, kto tomu systému robí zlé meno. A toto zatiaľ nefunguje. Myslím tým napríklad disciplinárnu zodpovednosť," povedala prezidentka.

Zmena k lepšiemu je možná

Je presvedčená o tom, že máme kvalitných sudcov, policajtov a prokurátorov a verí, že väčšina bude týmto zmenám naklonená.  Ľudí, ktorí sú frustrovaní tým, že pravidlá dnes neplatia pre všetkých rovnako, prezidentka motivuje, aby nestratili vieru, že zmena k lepšiemu je možná. "Boli sme na jednej základnej škole v Smoleniciach. Poviete si, malá základná škola, ale tí ľudia tam robia skvelé veci a ovplyvňujú životy stoviek detí, ďalšie generácie, je to inkluzívna škola,“ objasnila prezidentka. Jedna z učiteliek dostala ideu, presvedčila riaditeľku a zaviedol sa systém, ktorý úspešne niekoľko rokov funguje a je aj inšpiráciou pre ďalšie školy.

"Tento typ zázrakov sa na Slovensku už deje," povedala prezidentka ďalej. Máme podľa nej na Slovensku mnoho úžasných ľudí, ktorí robia perfektné pilotné projekty na celosvetovej úrovni, len sa o tom možno nevie. "Ak takíto ľudia budú inšpiráciou pre ďalších a v tomto zmysle to nevzdáme, tak nemám obavu o našu krajinu, pretože ľudia sú u nás skvelí," dodala.

Zuzana Čaputová navštívila Brusel, viac v reportáži TU: 

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Mechanik zabijak 2
01:05 Bez úniku
02:35 Samovražedná misia
22:25 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
22:45 Láska po anglicky
00:45 Tankový prapor
21:50 Taken - Posadnutý pomstou II.
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
00:45 Vikingovia V.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:55 Okido I.
23:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
22:10 24 hodin života
01:55 Rukojmí
03:25 Tygr a sníh