Na čelo Európskej komisie sa historicky prvýkrát môže postaviť žena. Nominácie ešte musí schváliť Európsky parlament

Na čelo Európskej komisie sa historicky prvýkrát môže postaviť žena. Nominácie ešte musí schváliť Európsky parlament

Najvyšší predstavitelia Európskej únie sa zišli s cieľom obsadiť kľúčové európske posty embed kód
BRUSEL / Lídri členských krajín EÚ sa po trojdňovom rokovacom maratóne v Bruseli v utorok večer konečne zhodli na zozname mien, ktoré navrhujú na aktuálne volebné obdobie do čela najvýznamnejších európskych inštitúcií. Momentálne to vyzerá tak, že Jeana Clauda Junkera by na čele komisie historicky prvýkrát mohla nahradiť žena.

Nominácie ešte musí schváliť Európsky parlament. Budúcou šéfkou Európskej komisie (EK) by mala byť súčasná nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen, šéfom Európskej rady (ER) by sa mal stať belgický premiér Charles MichelŠéfom európskej zahraničnej politiky by mal byť španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell a predsedom Európskeho parlamentu (EP) bulharský expremiér Sergej Stanišev.

Šéfkou Európskej centrálnej banky (ECB) by sa mala stať predsedníčka Medzinárodného menového fondu (MMF) a bývalá francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagarde. Tá ešte pred hlasovaním oznámila, že sa dočasne vzdáva funkcie predsedníčky MMF.

Samitový maratón nakoniec trval tri dni 

Niektoré delegácie, ako napríklad slovenská, sa na noc vrátili domov. Iné zostali v Bruseli, kde rôznych konfiguráciách pokračovali rokovania už od utorkového rána. Táto voľba je mimoriadne komplikovaná. Ako povedal írsky premiér - je to zložitejšie, ako si zvoliť nového pápeža. Vo vzduchu je aj mnoho nových mien.

Najhorúcejší favoriti, akým bol napríklad Frans Timmermans, boli nakoniec mimo hry, a to pre vyslovený odpor krajín V4. "Nechceme pána Timmermansa za predsedu Európskej komisie. Je to pre nás neprijateľné, bola by to absolútna katastrofa," myslí si český premiér Andrej Babiš. 

Kandidátom Šefčovič

Už pred začiatkom oficiálnych rokovaní sa začali objavovať zoznamy na top pozície v Európskej únii. Na jednom z nich odznelo dokonca aj meno Maroša Šefčoviča ako Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, čo je akýsi európsky ekvivalent pre post ministra zahraničných vecí. O pár minú však už odznelo, že tento zoznam neplatí. 

Krátko poobede sa objavila informácia, že post šéfa Európskej komisie by mohla získať nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen, s ktorou problém nemá ani V4. To by ale znamenalo, že chýry o tom, že nemecká kancelárka Angela Merkel prichádza o svoju politickú moc či vplyv sú mylné, keďže Ursula von der Leyen je jej spolustranníčkou. 

Čo sa týka komplikovanosti samotnej voľby, francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vyjadril, že by nebolo správne ďalej rozširovať Európsku úniu, kým neprebehnú také reformy, aby sa systém volieb a proces rozhodovania zjednodušil. 

Keď sa vyriešia personálne otázky, europoslanci budú rozhodovať o tvorbe európskeho rozpočtu. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 Prestreté
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:20 Prvé oddelenie
18:50 Prvé oddelenie
19:20 Prvé oddelenie
17:55 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VI.
18:35 Tom Gates
18:50 Tom a Lili
19:00 Kid Lucky
18:30 Životy svatých 1/2
20:15 Slon na útěku
21:55 Suburbicon: Temné předměstí