Krajiny OSN prijali globálny pakt o migrácii. Slovensko sa samitu nezúčastnilo

Krajiny OSN prijali globálny pakt o migrácii. Slovensko sa samitu nezúčastnilo

MARAKÉŠ / Šéf diplomacie Miroslav Lajčák môže mať čiastočný pocit zadosťučinenia. Globálny pakt o migrácii oficiálne odobrilo 164 krajín, hoci Slovensko, Česko a viaceré európske krajiny do Maroka ani neposlali svojho zástupcu. Generálny tajomník OSN totiž tvrdí, že o migračnom pakte sa šírili mýty, hoci v skutočnosti je "návodom, ako zabrániť utrpeniu a chaosu".

Podľa OSN je na svete aktuálne 258 miliónov migrantov, pakt mal predstavovať spoločný základ pre riešenie problémov s migráciou a lepšiu koordináciu krajín. Na konferenciu napokon nedorazila približne tridsiatka členov OSN. Dokument vo viacerých krajinách vyvolal podobné vášne ako u nás. Hoci slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa napokon do vlastného kresla vrátil, napríklad v Belgicku sa pre migračný pakt rozpadla vláda.

Slovensko aktuálne v Marrakéši nemá zástupcu, poslalo len list, v ktorom premiér Peter Pellegrini informuje o tom, že Slovensko s finálnou verziou migračného paktu nemôže súhlasiť, čo potvrdil parlament i vláda. V liste sa viackrát odvoláva na suverenitu migračnú politiku, ktorú si má krajina určovať samostatne. Podporujeme užšiu spoluprácu s tranzitnými krajinami, riešenie problémov v krajinách, odkiaľ migranti utekajú a naďalej odmietame migračné kvóty.

Globálny pakt, ktorý má byť definitívne potvrdený na Válnom zhromaždení OSN 19. októbra, vyvolal v predchádzajúcich mesiacoch vo viacerých krajinách vlnu kritiky. ​Priaznivci paktu si od dokumentu sľubujú spoluprácu v riešení problémov migrácie či lepší boj proti pašerákom ľudí. Podľa kritikov ale text predstavuje migráciu ako pozitívny fenomén, čím podporuje nekontrolovanú migráciu a stiera rozdiely medzi nelegálnou a legálnou migráciou. 

K prijatiu paktu aj ostatnými krajinami, ktoré sa konferencie nezúčastnili, vyzval generálny tajomník OSN António Guterres, podľa ktorého pakt pomôže zabrániť utrpeniu a chaosu a bude prospešný pre všetkých. 

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem