Skoro jasno
-1°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák hovorí o demisii, ak Slovensko odmietne pakt OSN
Zdielať na

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák hovorí o demisii, ak Slovensko odmietne pakt OSN

BRATISLAVA / Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák hovorí o demisii, ak Slovensko odmietne Globálny pakt OSN o migrácii. Priznal spor s Robertom Ficom a tvrdí, že politici si postojmi k paktu riešia preferencie. Uviedol to pred rokovaním vlády. Informácia zaskočila aj premiéra Petra Pellegriniho pri príchode na rokovanie vlády.

Kým ešte v pondelok boli reakcie na vyjadrenia Roberta Fica zmierlivé, na utorkovom rokovaní vlády bolo podľa redaktorky Lucie Stráňavovej cítiť napätie. A Miroslav Lajčák bol ostrejší ako inokedy. "Nemôžeme sedieť za pecou, alebo dávať statusy na facebook. Ak máme nejaké výhrady alebo obmedzenia, treba ich pomenovať. To nie je o tomto dokumente, tu si všetci riešia preferencie. Všetci riešia našu malú zápecnícku domácu politiku," uviedol Miroslav Lajčák. 

Na otázku, či je to vrátane Roberta Fica, minister odpovedal: "Keď som povedal, že všetci, tak všetci," dodal. 

Demisia ministra 

Lajčák uvažuje aj o demisii, ak by tento pakt neprešiel v parlamente. Rokovať o ňom by mali už v stredu na zahraničnom výbore. "Ak mi Smer nedôveruje, tak samozrejme nemôžem byť ministrom zahraničných vecí. Mám svoju ľudskú a profesionálnu integritu, tá je pre mňa dôležitejšia,“ dodal Lajčák.

Globálny pakt o migrácii z pera OSN pravdepodobne ešte narobí poriadny vietor aj na našej politickej scéne. Zdá sa, že po SNS, či opozičnej SAS a Sme rodina sa proti nemu stavia aj vládny Smer. A to napriek tomu, že ich horúci kandidát na prezidenta Miroslav Lajčák tento dokument obhajoval. "Nemám v úmysle voziť na Slovensko migrantov, k tomu ani ten dokument nesmeruje. Sú tu nejaké preteky, že kto je väčší Kotleba ako Kotleba, s tým ja nemám nič dočinenia," vyjadril sa otvorene Lajčák. 

Pozrite si celé vyjadrenie ministra Lajčáka:

"Rozumiem dileme ministra zahraničných vecí, ktorý bol pri koncipovaní samotného dokumentu, a ktorý hovorí o zneužívaní témy na získavanie lacných politických bodov," vyjadril sa Béla Bugár (Most-Híd). 

Predsedníctvo Smeru-SD nerokovalo o hrozbe demisie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Ako uviedla po rokovaní členka predsedníctva strany Denisa Saková, SR má červené state ku Globálnemu migračnému kompaktu z dielne OSN, s ktorými zásadne nesúhlasí a budú to prezentovať zástupcovia SR v Maroku na najbližšom stretnutí.

Znepokojený prezident

Prezident Andrej Kiska je znepojený konfliktom vo vláde Petra Pellegriniho a hroziacou demisiou ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a očakáva, že osobné spory si v koalícii vyriešia tak, že Slovensko zostane dôveryhodným partnerom v očiach svojich spojencov. 

"Prezidenta tiež mrzí, že kedykoľvek, keď sa spomenie slovo migrácia, pre mnohých politikov je toto slovo ako červené súkno, ktoré ich ženie k populistickým vyjadreniam," uviedol hovorca prezidenta Roman Krpelan. 

Prezident Andrej Kiska považuje Globálny rámec o migrácii, ktorý vznikol na pôde OSN, za právne nezáväzný dokument, ktorý neukladá Slovensku žiadne povinnosti, aby prijímalo migrantov. Naopak, zdôrazňuje, že každý štát má výlučné právo rozhodovať, kto môže alebo nemôže vstúpiť a zostať na jeho území a za akých okolností. Dokument je aj návodom, ako pomáhať vytvárať také podmienky, aby ľudia nemuseli opúšťať svoje domovy a mohli žiť dôstojný život vo svojej vlasti. Teda migrácii predchádzať.

Sporný Globálny pakt 

Globálny pakt o migrácii od expertov OSN, ktorý má byť prijatý v decembri v Maroku ako nezáväzný dokument, nie je v súlade s národnou migračnou politikou SR a je pre stranu Smer-SD neakceptovateľný. Slovensko sa voči paktu musí negatívne vymedziť. V nedeľňajšom videu zverejnenom na Facebooku to uviedol predseda Smeru Robert Fico. Správne podľa neho bude, ak poslanci na najbližšej parlamentnej schôdzi dajú jasný mandát, ktorým bude viazaný ktokoľvek, kto sa na rokovaní o pakte zúčastní.

Fico podporil nápad SNS​

Fico tak podporil nápad SNS, ktorá chce o dokumente rokovať v pléne NR SR, hoci takýto typ zmluvy neprechádza legislatívnym procesom. Tento dokument, proti ktorému je aj koaličná SNS a opozičné strany SaS a Sme rodina, vypracovalo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov, ktoré viedol šéf slovenskej diplomacie za Smer-SD Miroslav Lajčák. "Globálny pakt nerobí žiadne rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou a vychádza z princípu, že migrácia je dobrá," pokračoval vo videu Fico s tým, že "náš suverénny pohľad je iný". Ďalej hovoril o mase ekonomických migrantov, ktorí sa "nelegálne natlačili do Európy", prinášajú obrovské riziká, napríklad ohrozujú stabilitu politických systémov a zásadne ohrozujú európsky spôsob života a civilizačné, kultúrne a náboženské korene nášho kontinentu. "Je síce právne nezáväzný, ale politicky je to veľmi silný dokument," dodal.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy