Poslanci prerokovali zníženie DPH na ubytovacie služby

14.09.2018 13:36 Noviny.sk Politika

Poslanci prerokovali zníženie DPH na ubytovacie služby

BRATISLAVA / Poslanci NR SR prerokovali v prvom čítaní novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá má znížiť DPH na vybrané ubytovacie služby na 10 % od budúceho roka. Znížená DPH sa má podľa predkladateľov zo SNS vzťahovať na hotelové a podobné ubytovacie služby, turistické a ostatné krátkodobé ubytovacie služby ako aj na prevádzku táborísk, rekreačných a dovolenkových kempov. Účinnosť zákona sa navrhuje na 1. január 2019. O posunutí novely zákona do druhého čítania by sa malo hlasovať budúci týždeň.

Aj na základe pozitívnych skúseností iných členských štátov Európskej únie je podľa SNS predpoklad, že takéto legislatívne opatrenie zvýši dopyt po ubytovacích službách na Slovensku a tým pozitívne podporí ďalší rozvoj cestovného ruchu. "Rovnako sa očakáva pozitívny dopad na občanov využívajúcich tieto vybrané ubytovacie služby z dôvodu predpokladaného zníženia konečnej ceny týchto ubytovacích služieb," uviedol v pléne NR SR poslanec Radovan Baláž zo SNS. "Zároveň sa zavedením zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty na vybrané ubytovacie služby predpokladá zlepšenie dostupnosti ubytovacích služieb pre širšiu skupinu obyvateľstva oproti súčasnému stavu a zvýšenie domáceho cestovného ruchu," dodal Baláž.

V rozprave vystúpil so zamietavým stanoviskom k predkladanej novele poslanec NR SR za OĽaNO Eduard Heger. "Tento návrh je veľmi zle rozanalyzovaný, čo sa týka dopadu na verejné financie. Celkové tržby slovenských ubytovacích zariadení predstavujú 396 mil. eur, z čoho až 188 mil. eur tržieb produkujú štvorhviezdičkové hotely. Nemyslím si, že klienti takýchto hotelov potrebujú zníženie DPH na 10 %. Títo ľudia si zníženie DPH ani nevšimnú. Hotely, ktorých zákazníci by reálne pocítili zníženie dane, tvoria tržby vo výške len 15 miliónov eur. Navyše zahraniční turisti produkujú z celkových tržieb ubytovacích zariadení až 184 mil. eur. Títo turisti sem nebudú chodiť viac, ak budú mať o 10 % nižšiu cenu. Tieto čísla hovoria za seba,“ upozornil Eduard Heger.

Poslanec za OĽaNO sa však obáva najmä dodatočného zvyšovania cien za ubytovacie služby aj po znížení DPH na ne. "Ak sa ceny za ubytovacie služby po znížení DPH dostanú na pôvodnú úroveň tak, ako to bolo pred časom v prípade potravín, celú DPH si vezme prevádzkovateľ zariadenia,“ dodal Eduard Heger.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
12:50 Kosti XII.
11:25 NOVÉ BÝVANIE
12:50 NOVÁ ZÁHRADA
13:50 Panelák
12:00 MacGyver
13:00 Spravodlivosť v krvi VII.
14:00 JAG V.
12:15 Oskar v balóne
12:30 Emka to vie - Pozor drogy!
12:40 Albert pozná prírodu najlepšie
11:15 Americká Miss India
13:00 Dvě svatby
14:40 Lásce v patách