Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Drucker urobil zázrak aj na Floride, vilu kúpil za neprimerane nízku sumu, povedal Matovič
Zdielať na

Drucker urobil zázrak aj na Floride, vilu kúpil za neprimerane nízku sumu, povedal Matovič

BRATISLAVA / Spor Igora Matoviča s ministrom Tomášom Druckerom pokračoval aj dnes. Opozičný politik spochybňoval nákup vily na Floride. Ministrova manželka ju vraj kúpila výrazne pod reálnu cenu od slovenských podnikateľov, ktorý mali svojho času dostať približne 400 tisíc z eurofondov na svoje podnikateľské aktivity.

Manželka ministra vnútra Tomáša Druckera Lucia Druckerová kúpila špičkovú vilu na Floride za neprimerane nízku cenu. Poukázal na to dnes líder hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že Drucker svojimi vyjadreniami v uplynulých dňoch priznal, že rozhoduje o naložení s majetkom firmy jeho manželky, keď vyhlásil, že sa dohodol s manželkou na ukončení jej podnikateľských aktivít. Matovič poukázal na to, že 12. júla 2017 Lucia Druckerová kúpila na Floride polovicu vily za 60 500 dolárov. "Minister Drucker povedal, že to kúpil lacnejšie, lebo bude investovať do rekonštrukcie," pripomenul Matovič Druckerovo vyjadrenie, ktoré zaznelo v médiách, keď vilu Druckerovci kúpili.

Podľa Matoviča ide o veľmi honosnú vilu v špičkovej lokalite na západnom pobreží Floridy. Ako uviedol, Amerika si stráži prevody, platby za nehnuteľnosti, dane, ktoré sa odvíjajú od hodnoty nehnuteľnosti. Vo výpise z finančnej správy USA Matovič dohľadal históriu všetkých prevodov, predchádzajúcich majiteľov vily ako i sumy, za ktoré sa predávala. "Dnes sú vlastníkmi Jozef Michálek, Lucia Druckerová, rozloha, hodnotenie finančnej správy a vidíme, za čo sa predávala," povedal s tým, že napríklad v roku 2001 sa predávala za 335 tisíc dolárov. "Zrazu Druckerová kupuje polovicu vily za štvrtinu ceny z celej vily," povedal Matovič s tým, že Drucker v minulosti argumentoval tým, že druhý majiteľ je jeho priateľ a Drucker plánuje investovať do rekonštrukcie. "No kupoval to od iného majiteľa, to bol pán Mihálik," podotkol. "To je absurdné. Čo s tým má majiteľ, ktorý vilu Druckerovi predal, že minister chce do nej investovať 60 tisíc dolárov?" pýtal sa.

Matovič poukázal, že Druckerová kúpila 1 764 štvorcových stôp za neporovnateľne nízku cenu v porovnaní s nehnuteľnosťami, ktoré sa predávali v tej istej lokalite a mali rovnakú rozlohu. Celá vila vedľa v susedstve sa predávala za 430 tisíc dolárov, iná za 385 tisíc, ďalšia za 365 tisíc. "Priemerne stojí taká vila 390 tisíc dolárov," povedal. "Drucker urobil zázrak aj na Floride, reálna hodnota polovice vily je 180 tisíc dolárov, ale pre Druckera je to 60 tisíc dolárov. Aký argument na toto existuje? Aký dôvod je dať Druckerovi dar 120 tisíc dolárov a nemať z toho nič? Má doma bohyňu podnikateľského neba a on jej zakáže podnikať," vyhlásil. "Za pol roka je schopná priniesť pomaly dva milióny eur zisku. Toto je podnikateľka roka. Bol by som veľmi rád, aby ste odišli zo svojej funkcie ministra vnútra a odišli pomáhať svojej manželke. Nechceme, aby ste sa vzdávali takéhoto podnikania," adresoval Druckerovi.

Pripomenul, že Jozef Mihalík a Jozef Michálek vlastnia na Slovensku sieť hotelov Holiday Inn. "Sú spolumajiteľmi firiem, ktoré vlastnia a spravujú hotely a dostali od pánov zo Smeru eurofonody na hotel v Žiline, v Trnave po 200 tisíc eur, že vraj zvýšenie konkurencieschopnosti," povedal Matovič a dodal, že hotelom sa darí. "Eurofondy na takéto miesto v žiadnom prípade nepatria," podotkol. Eurofondy podľa Matoviča dostali v čase predošlej vlády Smeru.

Líder OĽaNO Matovič v stredu označil podnikanie Druckerovej manželky za "superbiznis", ktorý nemá na Slovensku obdobu. Predseda hnutia upozornil na tržby firmy manželky ministra Druckera Logaro s.r.o., ktorá si za rok 2017 vyfakturovala za poradenské služby 212 000 eur. Ako povedal Matovič na tlačovej besede, z vyjadrení ministra Druckera je jasné, že za firmu Logaro s.r.o. koná on a nie jeho manželka. Matovič upozornil, že priemerný počet zamestnancov v tejto firme bol 1,5 človeka. To znamená, že bol zamestnaný jeden človek na hlavný a druhý na vedľajší úväzok. Z účtovnej závierky podľa Matoviča vyplýva, že spoločnosť mala zisk 138 738 eur, čo je 66 percent po odpočítaní nákladov na auto a platy.

Igor Matovič ešte 9. apríla na tlačovej besede poukázal na to, že minister vnútra Drucker pravdepodobne zobral úplatok 1 380 000 eur, keď jeho manželka kúpila pozemky v hodnote jeden a pol milióna eur za 120 tisíc eur. Matovič sa pýta, či je toto úplatok za to, že bol tak štedrý a zatajoval zmluvy s firmou REMPO, keď bol šéfom Slovenskej pošty. Matovič poukázal na to, že Tomáš Drucker „futroval“ firmu REMPO štátnymi zákazkami za desiatky miliónov eur. Keď sa stal ministrom, jeho žena založila Logaro s.r.o. a do nej "pristáli" pozemky v rozlohe 34 tisíc metrov štvorcových v obci Špačince a v Trnave za 120 tisíc eur od firmy Mlynské pole, kde spoločníkmi sú manželia Dvoreckí, ktorí figurujú aj vo firme REMPO. Pozemky dnes podľa Matoviča majú hodnotu jeden a pol milióna eur. Spoločnosti REMPO aj Mlynské pole Matovičove obvinenia rázne odmietli a označili ich za skreslené a zavádzajúce.

Súvisiace články

Najčítanejšie