Skoro jasno
Bratislava
Veronika
4.2.2023
Úradnícka vláda je pre koaličné strany nepopulárna, tvrdí analytik Baránek
Zdielať na
Politika

Úradnícka vláda je pre koaličné strany nepopulárna, tvrdí analytik Baránek

BRATISLAVA / Béla Bugár sa v pondelok vyjadril jasne - buď budú predčasné voľby, alebo odíde z koalície. Ak dôjde k vysloveniu nedôvery vláde a Fico s Dankom neodsúhlasia predčasné voľby, mohla by vzniknúť úradnícka vláda.

"Úradnícka vláda bola na Slovensku a bola to vláda, kedy bol na Slovensku kľud, pokoj a kedy sa vládlo tak, ako sa vládnuť dá. Úradnícka vláda vznikne vlastne ako kompromis medzi prezidentom a parlamentom. Nie sú tam tým pádom stranícki nominanti. Nemajú strany priamy dosah na tie rezorty a všetko, čo s tým súvisí a o čom akože nemáme vedieť," uviedol politológ Ján Baránek.

"Úradnícka vláda hlavne pre koaličné strany je z tohto pohľadu veľmi nepopulárna. Hlavne preto, že reálny dosah tých strán nie je taký, ako keď tam máte svojho nominanta. A hlavná vec, že by musela vzniknúť po dohode s prezidentom, no a vzhľadom na vzťahy, ktoré vidíme medzi najvyššími ústavnými činiteľmi, momentálne to na snahu o kompromis nevyzerá," myslí si politický analytik Ján Baránek.

Strana Most-Híd bude rokovať s koaličnými partnermi o predčasných voľbách. Rozhodla v pondelok v noci o tom Republiková rada strany. Informoval o tom predseda strany Béla Bugár. "Republiková rada strany Most-Híd poveruje jej vedenie na čele s predsedom Bélom Bugárom rokovať s koaličnými partnermi o možnostiach predčasných volieb," povedal po viac ako osem hodinovom rokovaní republikovej rady Mosta Híd Béla Bugár.

Vyplýva to z prijatého uznesenia, v ktorom sa tiež píše, že v prípade neúspešných rokovaní, Most vystúpi z koalície. "Premiér sa odmietol dohodnúť o predčasných voľbách, teraz budeme mať vôľu rokovať ešte s koaličnou SNS, dovtedy nevieme povedať ako dopadne," dodal Bugár s tým, že podľa Mosta-Híd by súčasnú situáciu vyriešili iba predčasné voľby.

Súvisiace články

Najčítanejšie