Fico chce byť ústavným sudcom, tvrdia vládni aj opoziční poslanci

09.02.2018 16:39 Noviny.sk Politika

Fico chce byť ústavným sudcom, tvrdia vládni aj opoziční poslanci

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Premiér Robert Fico podľa viacerých od seba nezávislých zdrojov z vládnych, ale aj z opozičných strán, zvažuje kandidatúru na post ústavného sudcu a spája ju práve s pozíciou predsedu súdu. Fico ale zatiaľ svoju kandidatúru oficiálne nepripúšťa.

S informáciou o kandidatúre Roberta Fica na post ústavného sudcu prišiel Denník N, ktorému to potvrdilo viacero od seba nezávislých zdrojov z vládnych a z opozičných strán. Fico by najprv musel prejsť voľbou v parlamente. Potom by ho musel do funkcie vymenovať prezident. „Nie je dôvod odpovedať na hypotetické otázky," povedal prezidentov hovorca Roman Krpelan pre Denník N na to, či by prezident súčasného predsedu vlády za ústavného sudcu vymenoval.

Fico zatiaľ kandidatúru na post oficiálne nepripúšťa. Chce doviesť stranu Smer k piatemu víťazstvu vo voľbách a k štvrtej účasti vo vláde. „Robert Fico je jasným lídrom strany a zároveň zárukou jej dobrého výsledku vo všetkých voľbách. Všetky tieto špekulácie vnímam ako snahu vniesť pochybnosti medzi členov a sympatizantov Smeru," povedal premiérov mediálny poradca a poslanec Smeru Erik Tomáš. O Ficovej možnej kandidatúre však Denníku N hovorili aj viacerí predstavitelia Smeru.

Funkčné obdobie deviatim sudcom Ústavného súdu končí v roku 2019. Nových 18 kandidátov budú voliť na jeseň. Z nich vyberie deviatich prezident Andrej Kiska, ktorí ich následne vymenuje a spomedzi nich určí aj predsedu Ústavného súdu. 

Pozrite si archívnu reportáž.


Zdroj: noviny.sk, denník N

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:50 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:05 Dobrá manželka VII.
05:50 IQ TAXI
06:15 Súdna sieň
05:20 Panelák
06:05 TIPOS INFO
06:15 Kutyil s.r.o. II.
05:20 Sam a Max
05:40 Príšerky zo skúmavky
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:45 Let’s Dance: Revolution
07:35 Zlatý holky
09:30 Belmondo