Fico chce byť ústavným sudcom, tvrdia vládni aj opoziční poslanci

09.02.2018 16:39 Noviny.sk Politika

Fico chce byť ústavným sudcom, tvrdia vládni aj opoziční poslanci

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Premiér Robert Fico podľa viacerých od seba nezávislých zdrojov z vládnych, ale aj z opozičných strán, zvažuje kandidatúru na post ústavného sudcu a spája ju práve s pozíciou predsedu súdu. Fico ale zatiaľ svoju kandidatúru oficiálne nepripúšťa.

S informáciou o kandidatúre Roberta Fica na post ústavného sudcu prišiel Denník N, ktorému to potvrdilo viacero od seba nezávislých zdrojov z vládnych a z opozičných strán. Fico by najprv musel prejsť voľbou v parlamente. Potom by ho musel do funkcie vymenovať prezident. „Nie je dôvod odpovedať na hypotetické otázky," povedal prezidentov hovorca Roman Krpelan pre Denník N na to, či by prezident súčasného predsedu vlády za ústavného sudcu vymenoval.

Fico zatiaľ kandidatúru na post oficiálne nepripúšťa. Chce doviesť stranu Smer k piatemu víťazstvu vo voľbách a k štvrtej účasti vo vláde. „Robert Fico je jasným lídrom strany a zároveň zárukou jej dobrého výsledku vo všetkých voľbách. Všetky tieto špekulácie vnímam ako snahu vniesť pochybnosti medzi členov a sympatizantov Smeru," povedal premiérov mediálny poradca a poslanec Smeru Erik Tomáš. O Ficovej možnej kandidatúre však Denníku N hovorili aj viacerí predstavitelia Smeru.

Funkčné obdobie deviatim sudcom Ústavného súdu končí v roku 2019. Nových 18 kandidátov budú voliť na jeseň. Z nich vyberie deviatich prezident Andrej Kiska, ktorí ich následne vymenuje a spomedzi nich určí aj predsedu Ústavného súdu. 

Pozrite si archívnu reportáž.


Zdroj: noviny.sk, denník N

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:40 UHÁDNI MÔJ VEK
09:10 Gumkáči III.
09:35 Gumkáči III.
08:15 NOVÁ ZÁHRADA
09:15 NA CHALUPE
10:35 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
07:30 Hawaii 5.0 VII.
08:35 Homeland: V mene vlasti V.
10:00 Kardashianky a ich rodina
08:20 Zubor Pompík
08:30 Bob staviteľ
08:40 Oskar v balóne
06:55 Pozlátko Hollywoodu
08:25 Něco na těch mužích je
10:00 Asterix: Sídliště bohů