Politické špičky v Ríme: Pokračujeme aj bez Londýna

Politické špičky v Ríme: Pokračujeme aj bez Londýna

RÍM / Odhodlanie pokračovať v Európe spoločne aj po odchode Veľkej Británie z Únie v sobotu v Ríme potvrdili vrcholní predstavitelia 27 členských štátov. V deň 60. výročia podpisu rímskych zmlúv, ktoré sa stali základom európskej integrácie, sa lídri v deklarácii prihlásili k myšlienke, že EÚ musí byť jednotná a nedeliteľná.

Deklaráciu, ktorá zahŕňa spoločnú víziu pre budúcnosť EÚ, podpísali predstavitelia bloku v rovnakej sále, kde boli pred 60. rokmi uzatvorené rímske zmluvy. Európska únia by podľa nej mala byť za desať rokov bezpečná, prosperujúca, konkurencieschopná a sociálne zodpovedná. 

Text rovnako pripomína aj to, že jednotlivé krajiny postupujú síce za jedným cieľom, ale v prípade potreby rôznym tempom a intenzitou.

Stretnutie v Ríme sa koná bez účasti Britov, ktorí budúcu stredu odštartujú proces vystúpenia z EÚ. Zvyšné členské štáty zdôraznili, že Európa je našou spoločnou budúcnosťou.

​Sobodňajšia schôdzka je pripomienkou šiestich desaťročí, ktoré uplynuli od chvíle, kedy vtedajšie západné Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko a Luxembursko podpísali v Pallazo dei Conservatori rímske zmluvy. Išlo o dohody o vytvorenie Európskeho hospodárskeho spoločenstva a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PROSTŘENO
09:30 Súdna sieň
07:25 Panelák VIII.
08:40 Simpsonovci I.
09:10 Simpsonovci II.
07:45 POLICAJTI V AKCII
09:25 Prvé oddelenie
10:15 Nákupné maniačky
08:15 Viking Vicky
08:35 Máša a medveď II.
08:40 Máša a medveď II.
07:50 Perfektní prázdniny
09:40 Jobs
11:55 Druhá šance