Slovenský súd rehabilitoval východonemeckého utečenca, pri úteku ho roztrhali psy

14.03.2017 20:14 Noviny.sk Politika

Slovenský súd rehabilitoval východonemeckého utečenca, pri úteku ho roztrhali psy

BRATISLAVA / Slovenský súd rehabilitoval východonemeckého utečenca Hartmuta Tautza, ktorý v roku 1986 pri pokuse o prekročenie prísne stráženej hranice medzi vtedajším Československom a Rakúskom podľahol zraneniam spôsobeným psov československej pohraničnej stráže. Informovala o tom medzinárodná Platforma európskej pamäte a svedomia, ktorá pojednávanie na súde spolu s Tautzovými príbuznými iniciovala. Na základe verdiktu bude môcť rodina požiadať Slovensko o odškodnenie.

Podľa právnika Lubomíra Müllera, ktorý rodinu Tautzových zastupoval, ide o prvé rozhodnutie slovenského súdu o morálnej satisfakcii obete takzvanej železnej opony.

"Automatická rehabilitácia (zo zákona) by sa naň vzťahovala, ak by bol odsúdený. ​​On ale odsúdený nebol, pretože ho psy zranili; nebola mu poskytnutá potrebná lekárska pomoc a následkom toho zomrel. Trestné stíhanie proti nemu vôbec nezačalo," citoval denník N Müllera, podľa ktorého sa však zákon o súdnej rehabilitácii vzťahuje aj na také prípady, akým bola Tautzova smrť.

Verdikt, ktorý súd vyniesol v pondelok, uvítal aj slovenský Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý na slovenskom skúma obdobie neslobody. "Ústav pamäti národa považuje rozhodnutie súdu za prelomové. Po desaťročiach sa pozostalým konečne dostalo morálne satisfakcie," uviedol podľa tlačovej správy platformy predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Podľa výkonnej riaditeľky Platformy európskej pamäte a svedomia Neely Winkelmannové po spomínanom rozhodnutí súdu môžu podobne postupovať aj ďalšie rodiny obetí železnej opony.

Odhalený pamätník

Tautz sa pokúsil ako osemnásťročný utiecť z komunistického Československa do Rakúska cez hranice na okraji Bratislavy. Pri príležitosti 30. výročia jeho smrti mu bol vlani odhalený v slovenskom metropole pamätník. Aj v súvislosti s Tautzovou smrťou platforma vlani podala v Nemecku trestné oz.námenie na niekdajšie špičky československého komunistického režimu.

Pri pokusoch o úteku z Československa cez železnú oponu zomrelo podľa odhadov na 400 ľudí.

Nemecko odsúdilo za zločiny na hraniciach doteraz 151 páchateľov, Poľsko odsúdených viac ako 200. V Česku boli na hraniciach odsúdení štyria pohraničníci. Na Slovensku nikto.

Rehabilitácia obete

Pre Slovensko je toto rozhodnutie naozaj mimoriadny krok, pretože doteraz nikoho z tých, ktorí zahynuli pri pokuse o útek cez hranice nerehabilitovali.

Na otázku: Prečo bolo treba Hartmuta Tautza rehabilitovať? odpovedá predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

"On už bol rehabilitovaný, ale len morálne. To čo sa stalo bolo zločinom proti ľudskosti. Rozsudok okresného súdu v Bratislave. Tento čin je zločinom. Harmut Tautz nebol odsúdený, lebo bol podľa vtedajších zákonov zbeh bez práv," hovorí Ondrej Krajňák. "Prešlo tridsať rokov a rodina akoby zabudla čo sa stalo. My sme v minulom roku, v aguste, oživili túto spomienku na Harmuta Tautza. A začali sa o to zaujímať aj orgány činné v trestnom konaní práve v Nemecku."

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
19:30 Profesionáli II.
20:30 Bournovo ultimátum
23:00 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:35 Můj šálek kávy
20:15 Smrt čeká všude
22:30 Sbohem, královno