Pokus o obnovenie Trumpovho dekrétu odvolávací súd zamietol

05.02.2017 10:55 Noviny.sk Politika

Pokus o obnovenie Trumpovho dekrétu odvolávací súd zamietol

WASHINGTON / Odvolávací súd v San Francisku v nedeľu zamietol žiadosť amerického ministerstva spravodlivosti, aby do rozhodnutia o jeho odvolaní okamžite obnovil platnosť prezidentského dekrétu, ktorý zakazuje cestovať obyvateľom niekoľkých moslimských krajín do USA. Súd zároveň vyzval ministerstvo, aby najneskôr v pondelok popoludní predložilo k svojej odvolávacej žiadosti ďalšie doklady.

Ministerstvo sa v sobotu odvolalo proti piatkovému verdiktu federálneho sudcu zo Seattlu Jamesa Robart, ktorý dočasne pozastavil platnosť antimigračného dekrétu prezidenta Donalda Trumpa. Pozastavenie má podľa Roberta trvať do doby, kým justícia preskúma sťažnosť, ktorú proti Trumpovmu dekrétu podal generálny prokurátor štátu Washington.

Následne ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vydalo nariadenie, aby jeho agenti voči cudzincom neuplatňovali výnos podpísaný Trumpom, ktorý deklaroval, že vďaka jeho nariadeniu sa do USA nedostanú potenciálni teroristi.

Dekrét, na 90 dní zakazujúci vstup do USA občanom siedmich štátov, zaviedol Trump 27. januára. Nariadenie sa týka krajín Irak, Irán, Sýria, Líbya, Jemen, Somálsko a Sudán. Na štyri mesiace ním Trump zároveň pozastavil program prijímania utečencov, aby poskytol príslušným orgánom čas na prehodnotenie bezpečnostných postupov i počtov prijímaných osôb.

Pozrite si archívnu reportáž TV JOJ. 

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:00 NOVÁ ZÁHRADA
05:40 DEDIČSTVO
07:20 Panelák VIII.
05:35 Dovidenia, stará mama! II.
06:10 POLICAJTI V AKCII
07:15 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:10 Cesta domů
06:55 Bláznivé námluvy
08:45 Martin a Venuše