Riaditeľom CIA sa stal Mike Pompeo

24.01.2017 08:45 Noviny.sk Politika

Riaditeľom CIA sa stal Mike Pompeo

WASHINGTON D.C. / Senát v Spojených štátoch amerických potvrdil v druhom kole väčšinu hlasov Mikea Pompea do čela riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA). V pondelok Zahraničný výbor amerického Senátu odsúhlasil ešte nomináciu bývalého šéfa ropnej spoločnosti Exxon Mobil Rexa Tillersona do čela americkej diplomacie.

Senát Mikea Pompea potvrdil do funkcie šéfa CIA v druhom termíne jasnou väčšinou 66 ku 32 hlasov nominácie. Piatkové schvaľovanie konzervatívneho republikána do čela mocnej agentúry zablokovala opozícia.

Majú z neho strach

Pompeo povedie CIA v kritickej dobe pre národnú bezpečnosť, kedy tradične nestranná agentúra bola hodená do politického ringu. Trump sa v minulých mesiacoch rád vyjadroval k činnosti CIA a to často kriticky. 

Prvoradou úlohou Pompea bude vytvoriť účinný vzťah medzi CIA a Trumpom. Demokratickí senátori v piatok protestovali proti rýchlemu potvrdeniu kandidátov nového amerického prezidenta. 

Vzopreli sa zvlášť proti potvrdeniu Pompea do funkcie riaditeľa CIA. Požadovali, aby sa preverila a prediskutovala jeho nominácia. Niektorí zákonodarci majú obavy, že Pompeo môže rozšíriť sledovanie osôb a umožniť tvrdé metódy pri výsluchoch.

Tvrdá kritika Ruska

Pompeo sa hlási k republikánskemu konzervatívnemu hnutiu Tea Party. Od roku 2011 zasadá v Snemovni reprezentantov USA za štát Kansas. Je známym kritikom medzinárodnej dohody s Iránom.

Rovnako tvrdo sa vyjadruje na adresu Ruska. Podľa neho je celkom jasné, že sa Rusko snažilo ovplyvniť americké prezidentské voľby. Moskva vtrhla na Ukrajinu a okupuje jej územie, ohrozuje Európu a podľa Pompea nerobí nič, aby pomohla poraziť Islamský štát.

Zdroj: CNN

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:40 Noviny TV JOJ
07:20 SpongeBob v nohaviciach VIII.
07:45 Káčerovo
06:05 Súdna sieň
07:20 Nevinní
08:15 Prvé oddelenie
06:45 TIPOS INFO
06:50 Hoď svišťom
07:45 Kutyil s.r.o. II.
06:40 Tashiho svet
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 Požiarnik Sam X.
05:55 Arthur a souboj dvou světů
07:45 Tygří oči
09:30 Kincsem